از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

فیفا با اختیاراتی فراتر از فوتبال!

برنامه "دانشكده حقوق ورزشی" یكشنبه 17 شهریور، با حضور دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق خصوصی از فرانسه و دكترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم تحقیقات، به بحث فیفا و اختیارات آن اختصاص داشت.

1398/06/18
10:42

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق ورزشی، در پاسخ به این سوال كه فیفا چطور می تواند بر فوتبال دنیا كنترل داشته باشد، بیان كرد: شاید یكی از مجموعه هایی كه در دنیا توانسته با قدرت بسیار زیادی در كنار مجموعه هایی مثل محاكم لاهه خود را به جامعه جهانی تحمیل كند، فیفا است. بحث فیفا نه تنها عام و شمول كردن فوتبال در تمام دنیا است؛ بلكه یك مقدار جنبه های حكومتی و ورود به قدرتها هم شامل می شود؛ مثل بحث قطر و لابی هایی كه صورت می گیرد.

وی، ادامه داد: مسابقات جام جهانی فوتبال در زمانیكه بسیار گرم است و به رقابتهای تابستانی هم مرسوم است در كشوری با ابعاد جغرافیایی بسیار كوچك كه مركز گرماست، برگزار می شود. با لابی هایی كه صورت می گیرد، كشوری مثل قطر كه شاید در چند سال قبل هیچ محل اعرابی از فوتبال را درون آن نمی دیدیم، صاحب سبك و قهرمان آسیا می شود و در نهایت درآمدهای آنچنانی و میزبانی مسابقات جام جهانی را بدست می گیرد. قطر چندین سال است كه شروع به درآمدزایی كرده است و كشورها قراردادهای مختلفی را با این كشور منعقد و سرمایه های خود را به آن وارد می كنند. در نهایت اتفاقی می افتد كه دیگر اصلاً جنبه ورزش و فوتبال ندارد؛ بلكه جنبه حكومتی و اقتدار است.

دكتر یوسفی، درباره تعریف فیفا در اساسنامه گفت: در اساسنامه جدید فیفا در سال 2016 تعاریف زیبایی آمده است؛ به طور مثال در بند یك فیفا، را به عنوان فدراسیون بین المللی فوتبال تعریف كرده اند و فدراسیون فوتبالی كه از سوی فیفا پذیرفته شده است را فدراسیون عضو فیفا محسوب می كنند؛ مگر آنكه معنای مغایری از این متن استنباط شود. فدراسیون كشورهای مختلف را در زیر گروه خود قرار می دهد و می گوید كه اگر دولتی باشید، شما را تعلیق می كنیم؛ تحت هیچ شرایطی اجازه ندارید بحث های تفكرات حكومتی را در فدراسیون داشته باشید. فیفا در تمام كشورها خود را به عنوان تافته جدا بافته تحمیل می كند.

برنامه دانشكده حقوق ورزشی، روزهای یكشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده حقوق ورزشی