دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

فیفا با اختیاراتی فراتر از فوتبال!

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" یکشنبه 17 شهریور، با حضور دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق خصوصی از فرانسه و دکترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم تحقیقات، به بحث فیفا و اختیارات آن اختصاص داشت.

1398/06/18
10:42

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق ورزشی، در پاسخ به این سوال که فیفا چطور می تواند بر فوتبال دنیا کنترل داشته باشد، بیان کرد: شاید یکی از مجموعه هایی که در دنیا توانسته با قدرت بسیار زیادی در کنار مجموعه هایی مثل محاکم لاهه خود را به جامعه جهانی تحمیل کند، فیفا است. بحث فیفا نه تنها عام و شمول کردن فوتبال در تمام دنیا است؛ بلکه یک مقدار جنبه های حکومتی و ورود به قدرتها هم شامل می شود؛ مثل بحث قطر و لابی هایی که صورت می گیرد.

وی، ادامه داد: مسابقات جام جهانی فوتبال در زمانیکه بسیار گرم است و به رقابتهای تابستانی هم مرسوم است در کشوری با ابعاد جغرافیایی بسیار کوچک که مرکز گرماست، برگزار می شود. با لابی هایی که صورت می گیرد، کشوری مثل قطر که شاید در چند سال قبل هیچ محل اعرابی از فوتبال را درون آن نمی دیدیم، صاحب سبک و قهرمان آسیا می شود و در نهایت درآمدهای آنچنانی و میزبانی مسابقات جام جهانی را بدست می گیرد. قطر چندین سال است که شروع به درآمدزایی کرده است و کشورها قراردادهای مختلفی را با این کشور منعقد و سرمایه های خود را به آن وارد می کنند. در نهایت اتفاقی می افتد که دیگر اصلاً جنبه ورزش و فوتبال ندارد؛ بلکه جنبه حکومتی و اقتدار است.

دکتر یوسفی، درباره تعریف فیفا در اساسنامه گفت: در اساسنامه جدید فیفا در سال 2016 تعاریف زیبایی آمده است؛ به طور مثال در بند یک فیفا، را به عنوان فدراسیون بین المللی فوتبال تعریف کرده اند و فدراسیون فوتبالی که از سوی فیفا پذیرفته شده است را فدراسیون عضو فیفا محسوب می کنند؛ مگر آنکه معنای مغایری از این متن استنباط شود. فدراسیون کشورهای مختلف را در زیر گروه خود قرار می دهد و می گوید که اگر دولتی باشید، شما را تعلیق می کنیم؛ تحت هیچ شرایطی اجازه ندارید بحث های تفکرات حکومتی را در فدراسیون داشته باشید. فیفا در تمام کشورها خود را به عنوان تافته جدا بافته تحمیل می کند.

برنامه دانشکده حقوق ورزشی، روزهای یکشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی