از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

مسائل حقوقی اساسنامه فیفا

برنامه "دانشكده حقوق ورزشی" یكشنبه 3 شهریور، با حضور احمد یوسفی، دكترای حقوق خصوصی از فرانسه و دكترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم تحقیقات، به مسائل حقوقی مربوط به اساسنامه فیفا پرداخت.

1398/06/03
18:26

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ احمد یوسفی، دكترای حقوق ورزشی، در خصوص مسائل حقوقی مربوط به اساسنامه فیفا و اینكه چرا باید چنین اساسنامه ای وجود داشته باشد، گفت: همانطور كه از نام اساسنامه هویداست، به چارچوب، شرایط، آثار و مقررات مربوط به یك فدراسیون می پردازد. در اساسنامه ابتدا یك دایره شمول به چشم می خورد كه به اصطلاحات می پردازد؛ به طور مثال فیفا كه مخفف فدراسیون بین المللی فوتبال است و یا تعریف لیگ، كنفدراسیون، كنگره، شورا و دیگر اصطلاحات در این بخش آورده شده است.

وی ادامه داد: فیفا خود را متعهد می داند كه مقررات حقوق بشری را در زمینه ها و ابعاد مختلف در نظر بگیرد. عدم تبعیض نژادی، تساوی جنسیتی، موضع گیری در برابر این موارد، ارتقاء روابط صمیمانه، بازیكنان، قوانین ناظر بر هر بازی، رفتارهای هر نهاد، زبان رسمی پیش بینی شده، نحوه عضو گیری، حقوق اعضا، تكالیف اعضا، اساسنامه فدارسیون های متبوعه، مواردی كه منتهی به تعلیق و اخراج می شود، استعفا و استقلال اعضا، اركان قضائی مواردی است كه در قوانین اساسنامه به آن پرداخته شده است.

یوسفی یادآور شد: این موارد در گذشته هم وجود داشتند؛ اما بنا به اقتضاعات و شرایط جدید با تغییرات اساسی روبرو شده اند.

غلامرضا رفیعی، كارشناس حقوق ورزشی، در ارتباط با تغییرات و اهداف اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: فیفا هر چند سال بنا به ضروریات روز حاكم بر ورزش و فوتبال جهان اساسنامه های خود را تغییر می دهد. اساسنامه فیفا امكان تغییر ندارد، مگر با تصویب كنگره فیفا كه در حكم مجمع عمومی فیفا است. تجربیات مدیریت ورزش جهان اقتضا می كند كه هر از گاهی درصدد اصلاح حاكمیت اهداف، ورزش منصفانه، قهرمانی و بسیاری مواردی كه در ماده 7 و 8 اساسنامه فیفا ذكر شده، برآید.

ماده 2 می گوید اگر چه موضوع فیفا و فدراسیون بین المللی فوتبال ارتقاء ورزش فوتبال است؛ اما هدفش متحد كردن مردم جهان و ارزشهای انسانی، فرهنگی و آموزشی است كه باید در اختیار جامعه جهانی قرار بگیرد.
برنامه دانشكده حقوق ورزشی، با اجرای محمودوند، روزهای یكشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده حقوق ورزشی