دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

مسائل حقوقی اساسنامه فیفا

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" یکشنبه 3 شهریور، با حضور احمد یوسفی، دکترای حقوق خصوصی از فرانسه و دکترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم تحقیقات، به مسائل حقوقی مربوط به اساسنامه فیفا پرداخت.

1398/06/03
18:26

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ احمد یوسفی، دکترای حقوق ورزشی، در خصوص مسائل حقوقی مربوط به اساسنامه فیفا و اینکه چرا باید چنین اساسنامه ای وجود داشته باشد، گفت: همانطور که از نام اساسنامه هویداست، به چارچوب، شرایط، آثار و مقررات مربوط به یک فدراسیون می پردازد. در اساسنامه ابتدا یک دایره شمول به چشم می خورد که به اصطلاحات می پردازد؛ به طور مثال فیفا که مخفف فدراسیون بین المللی فوتبال است و یا تعریف لیگ، کنفدراسیون، کنگره، شورا و دیگر اصطلاحات در این بخش آورده شده است.

وی ادامه داد: فیفا خود را متعهد می داند که مقررات حقوق بشری را در زمینه ها و ابعاد مختلف در نظر بگیرد. عدم تبعیض نژادی، تساوی جنسیتی، موضع گیری در برابر این موارد، ارتقاء روابط صمیمانه، بازیکنان، قوانین ناظر بر هر بازی، رفتارهای هر نهاد، زبان رسمی پیش بینی شده، نحوه عضو گیری، حقوق اعضا، تکالیف اعضا، اساسنامه فدارسیون های متبوعه، مواردی که منتهی به تعلیق و اخراج می شود، استعفا و استقلال اعضا، ارکان قضائی مواردی است که در قوانین اساسنامه به آن پرداخته شده است.

یوسفی یادآور شد: این موارد در گذشته هم وجود داشتند؛ اما بنا به اقتضاعات و شرایط جدید با تغییرات اساسی روبرو شده اند.

غلامرضا رفیعی، کارشناس حقوق ورزشی، در ارتباط با تغییرات و اهداف اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: فیفا هر چند سال بنا به ضروریات روز حاکم بر ورزش و فوتبال جهان اساسنامه های خود را تغییر می دهد. اساسنامه فیفا امکان تغییر ندارد، مگر با تصویب کنگره فیفا که در حکم مجمع عمومی فیفا است. تجربیات مدیریت ورزش جهان اقتضا می کند که هر از گاهی درصدد اصلاح حاکمیت اهداف، ورزش منصفانه، قهرمانی و بسیاری مواردی که در ماده 7 و 8 اساسنامه فیفا ذکر شده، برآید.

ماده 2 می گوید اگر چه موضوع فیفا و فدراسیون بین المللی فوتبال ارتقاء ورزش فوتبال است؛ اما هدفش متحد کردن مردم جهان و ارزشهای انسانی، فرهنگی و آموزشی است که باید در اختیار جامعه جهانی قرار بگیرد.
برنامه دانشکده حقوق ورزشی، با اجرای محمودوند، روزهای یکشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی