دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

وظایف ارکان قضایی فدراسیون فوتبال در تخلفات

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" یکشنبه 27 مرداد، با حضور دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق ورزشی و نیز گفتگو با دکتر صالحی، رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، به موضوع تخلفات در فوتبال و نحوه رسیدگی به آن اختصاص داشت.

1398/05/30
09:11

به گزارش خبرنگار باشگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر صالحی، رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، در پاسخ به این سوال که آیا رأی وحدت رویه ای مثل محاکم دادگستری هم در فدراسیون ها حاکم است یا می توان چارچوبی را داشته باشیم که اکنون برای موارد مشابه تدابیری اندیشید، عنوان کرد: اخیراً پرونده ای با عنوان تخلفات فینال جام حذفی مطرح شده است. در آن مسابقه به لحاظ اینکه جایگاه تماشاگران داماش اشغال شده بود و جایی برای نشستن نداشتن، بازی با تأخیر انجام شد. این تأخیر حوادثی را در پی داشت که منجر به یک سری مسائل شد و به زعم کمیته اخلاق باعث بی اعتباری و بی حیثیتی در فوتبال شد. طبق آیین نامه کمیته اخلاق، رسیدگی به این نوع رفتارها که منجر به بی اعتباری فوتبال می شود در حیطه صلاحیت آنهاست.
یک شکی ایجاد شد که آیا این پرونده در صلاحیت کمیته اخلاق است یا خیر. افرادی که به عنوان متخلفین این پرونده معرفی شده بودند، کمیته اخلاق را صالح نمی دانستند. در آیین نامه اخلاق آمده که اگر در موضوعی اختلافی حاصل شد و تردید کردند که این موضوع در صلاحیت کمیته اخلاق است یا کمیته انضباطی، مسئولین یا رؤسای این دو کمیته جلسه مشترکی تشکیل دهند و در نهایت به یک نتیجه برسند؛ البته ضمانت اجرایی برای عدم کسب نتیجه هم گذاشته اند که اگر به نتیجه نرسیدند، اولویت رسیدگی با کمیته انضباطی است.
در این اتفاق هیچگونه تردیدی وجود نداشت؛ زیرا کمیته اخلاق از شب حادثه با صدور دستور موقتی که منجر به محرومیت موقت رئیس کمیته مسابقات شد، ورود کرده بود و در همان شب اعلام کرد که من صالح به رسیدگی هستم. با توجه به اعتراض متخلفین به عدم صلاحیت کمیته اخلاق، کمیته استیناف وارد جریان شد و در نهایت کمیته اخلاق را صالح شناسایی کرد.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا فتاحی کار غیراخلاقی انجام داده بود که کمیته اخلاق در این زمینه وارد شده یا تخلفی صورت گرفته بود، عنوان کرد: کمیته اخلاق نسبت به رفتارهای غیرقانونی، غیراخلاقی، غیرمتعارف و هر آنچه که باعث لطمه وارد کردن به حیثیت و اعتبار فوتبال شود، وارد خواهد شد. کمیته مسابقات یا سازمان لیگ برنامه ریزی نداشته اند یا در برنامه ریزی که داشته اند، ضعیف عمل کرده اند. کمیته اخلاق هم معتقد بود نتیجه این رفتارها باعث ایجاد تشنجات شده است.
برنامه دانشکده حقوق ورزشی، روزهای یکشنبه هر هفته، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی