از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

مسئولیت مجموعه های ورزشی هنگام وقوع حوادث

برنامه "دانشكده حقوق ورزشی" یكشنبه 23 تیر، با حضور دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق خصوصی از فرانسه و دكترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه، به موضوع مسئولیت های مجموعه های ورزشی در حوادث ورزشی اختصاص داشت.

1398/04/23
22:19

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق خصوصی و حقوق ورزشی، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار داشت: در مجموعه ورزشی شخصیت های متنوع و مختلفی درگیر هستند و هر كدام بنا به فلسفه وجودی خود در این جریان بهره می برند. طبیعتاً هر كس كه از یك مجموعه منتفع می شود، باید پاسخگوی مسئولیت ها یا اتفاقات ناشی از اقدامات هم باشد. یك ورزشكار، مدیر، مربی و پزشك نمی تواند از یك مجموعه صرفاً نقش استفاده كننده را داشته باشد؛ یعنی منافع مادی، شهرتی، شخصیتی و سایر موارد را بهره مند شود؛ اما جایی كه اسم مسئولیت و پاسخگویی پیش می آید، شانه خالی كند. این مجموعه ها مانند یك زنجیر به هم پیوسته شده اند.

وی، با اشاره به اتفاقی كه اخیراً در بازی سپاهان و پرسپولیس در اصفهان رخ داد و چشم كودكی آسیب دید، گفت: گاهی در مسابقات ورزشی دیده می شود كه بازیكنی محیط تماشاچی را بهم می ریزد و آنها را منقلب می كند و در بین این تماشاچیان افراد سودجویی وجود دارند كه می خواهند برای منافع خود محیط تماشاچیان را بهم بزنند؛ در حالیكه افراد ناتوان و خردسالی بین تماشاچیان وجود دارند كه با این اقدامات، مسائل و مشكلاتی برایشان ایجاد می شود. در چنین شرایطی وقتی به دنبال مسئولین می گردیم، هیچ متولی و پاسخگویی نداریم. خیلی راحت تلفن های همراه را خاموش می كنند یا پاسخ نمی دهند و متأسفانه قوانین ما هم ضمانت اجرایی مناسبی برای این مجموعه ندارد. بعضی از افراد هم با اطلاع یا پیدا كردن منافذ قانونی از این موضوع سوء استفاده می كنند.

دكتر یوسفی، تصریح كرد: با توجه به اینكه با مراجع مختلف در زمینه های متفاوتی مواجه هستیم، بعضاً حقوقدان هم در این مسئله دچار تردید می شوند كه اگر اتفاقی افتاد كه جنبه عمد بودنش محرز بود، چگونه آن را به اثبات برسانند و چون در فضای ورزشی است، آیا دادسراهای انقلاب اسلامی پاسخگوی این حوادث خواهند بود؟ آیا اصلاً دادسرای ویژه ای برای این مسائل خاص ورزشی داریم كه یك بازپرس یا دادیار مطلع از این فضاها داشته باشد؟ آیا می توانیم یك ورزشكار، تماشاچی، مدیر و لیدر را به تنهایی به عنوان یك عامل معرفی كنیم؟

برنامه دانشكده حقوق ورزشی، روزهای یكشنبه هر هفته، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده حقوق ورزشی