دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

مسئولیت مجموعه های ورزشی هنگام وقوع حوادث

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" یکشنبه 23 تیر، با حضور دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق خصوصی از فرانسه و دکترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه، به موضوع مسئولیت های مجموعه های ورزشی در حوادث ورزشی اختصاص داشت.

1398/04/23
22:19

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق خصوصی و حقوق ورزشی، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار داشت: در مجموعه ورزشی شخصیت های متنوع و مختلفی درگیر هستند و هر کدام بنا به فلسفه وجودی خود در این جریان بهره می برند. طبیعتاً هر کس که از یک مجموعه منتفع می شود، باید پاسخگوی مسئولیت ها یا اتفاقات ناشی از اقدامات هم باشد. یک ورزشکار، مدیر، مربی و پزشک نمی تواند از یک مجموعه صرفاً نقش استفاده کننده را داشته باشد؛ یعنی منافع مادی، شهرتی، شخصیتی و سایر موارد را بهره مند شود؛ اما جایی که اسم مسئولیت و پاسخگویی پیش می آید، شانه خالی کند. این مجموعه ها مانند یک زنجیر به هم پیوسته شده اند.

وی، با اشاره به اتفاقی که اخیراً در بازی سپاهان و پرسپولیس در اصفهان رخ داد و چشم کودکی آسیب دید، گفت: گاهی در مسابقات ورزشی دیده می شود که بازیکنی محیط تماشاچی را بهم می ریزد و آنها را منقلب می کند و در بین این تماشاچیان افراد سودجویی وجود دارند که می خواهند برای منافع خود محیط تماشاچیان را بهم بزنند؛ در حالیکه افراد ناتوان و خردسالی بین تماشاچیان وجود دارند که با این اقدامات، مسائل و مشکلاتی برایشان ایجاد می شود. در چنین شرایطی وقتی به دنبال مسئولین می گردیم، هیچ متولی و پاسخگویی نداریم. خیلی راحت تلفن های همراه را خاموش می کنند یا پاسخ نمی دهند و متأسفانه قوانین ما هم ضمانت اجرایی مناسبی برای این مجموعه ندارد. بعضی از افراد هم با اطلاع یا پیدا کردن منافذ قانونی از این موضوع سوء استفاده می کنند.

دکتر یوسفی، تصریح کرد: با توجه به اینکه با مراجع مختلف در زمینه های متفاوتی مواجه هستیم، بعضاً حقوقدان هم در این مسئله دچار تردید می شوند که اگر اتفاقی افتاد که جنبه عمد بودنش محرز بود، چگونه آن را به اثبات برسانند و چون در فضای ورزشی است، آیا دادسراهای انقلاب اسلامی پاسخگوی این حوادث خواهند بود؟ آیا اصلاً دادسرای ویژه ای برای این مسائل خاص ورزشی داریم که یک بازپرس یا دادیار مطلع از این فضاها داشته باشد؟ آیا می توانیم یک ورزشکار، تماشاچی، مدیر و لیدر را به تنهایی به عنوان یک عامل معرفی کنیم؟

برنامه دانشکده حقوق ورزشی، روزهای یکشنبه هر هفته، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی