دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

چگونه فرزندانمان را به سمت ورزش سوق دهیم

برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 16 شهریور، با حضور دکتر خسرو حمزه، روانشناس، به بحث فرزند پروری ورزشی پرداخت.

1398/06/17
11:22

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر خسرو حمزه، کارشناس برنامه، در خصوص موضوع برنامه اظهار داشت: امروزه گرایش خانواده ها به سوق دادن فرزندانشان به ورزش نسبت به دهه های گذشته به شدت بیشتر شده است. به تبع انعکاس موفقیت های ورزشی، بیشتر شدن اماکن ورزشی و رشد فرهنگ ورزش در جامعه، خانواده ها فرزندان خود را به ورزش سوق می دهند.

وی، در پاسخ به این سوال که سوق دادن فرزندان به ورزش باید با چه هدفی صورت بگیرد و چطور باید این کار را انجام بدهیم، بیان کرد: متأسفانه در این زمینه اشتباهات خانواده ها زیاد است؛ به طور مثال یک اشتباه رایجی که وجود دارد، این است که خانواده ها فرزندان خود را به رشته های قهرمانی سوق می دهند و انتظار دارند که کودک خیلی سریع رشد کند؛ در محیط رقابتی بتواند فشارهای رقابت را تحمل کند و سریعاً به مدارج قهرمانی برسد.

دکتر حمزه، ادامه داد: پیشینه های قهرمانان بزرگ کشورمان، اینکه هر کدام در چه سنی فعالیت خود را آغاز کرده اند، الگوهایی برای خانواده ها می شود و تصور می کنند که اگر بخواهند فرزندانشان قهرمان جهان و المپیک شود، باید ازسن 6 سالگی یا 8 سالگی تمریناتش را شروع کند. خانواده ها به این مسئله نگاه نمی کنند که ظرفیت فرزندانشان برای این جو رقابتی با توجه به سن می تواند کاملاً متفاوت باشد و حتی از کودکی به کودک دیگر فرق می کند.

وی، در توصیه به خانواده ها گفت: توجه به علایق خود کودک و ویژگی های فیزیکی وی بسیار مهم است. خانواده ها به این نکته توجه کنند که بهتر است حدوداً تا قبل از سن 11 سالگی، کودکان را خیلی مجبور به حضور جدی در عرصه رقابتها نکنیم یا اگر در عرصه رقابتها هستند، خیلی تأکید بر برد و باخت نکنیم. درست این است که تا قبل از سن 11 سالگی مهارت های ورزشی شان رشد کند و بتوانند از حضور در ورزش لذت ببرند.

برنامه دانشکده روانشناسی ورزش، با اجرای کاظمی و تهیه کنندگی ابوفاضلی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی