دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

اهمیت آمادگی روانی مسئولین در آستانه مسابقات مهم

برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 9 شهریور، با حضور دکتر خسرو حمزه، روانشناس، به موضوع آمادگی روانی مسئولین ورزش اختصاص داشت.

1398/06/09
19:59

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر خسرو حمزه، کارشناس برنامه، در ارتباط با آمادگی روانی مسئولین ورزش و اهمیت آن در آستانه مسابقات عنوان کرد: وقتی ما به مسابقات مهمی نزدیک می شویم، معمولاً همواره تأکید بر این است که ورزشکاران آمادگی روانی خوبی داشته باشند تا بتوانند در آن صحنه از تمام توانایی هایشان استفاده کنند و یا حتی گاهی راجع به آمادگی روانی مربیان صحبت شده است؛ اما کمتر کسی به این مسئله توجه می کند که مسئولین هم به آمادگی روانی نیاز دارند.
وی، ادامه داد: منابع استرسی که برای ورزشکار غیرقابل کنترل است، بیشتر مربوط به روابطی است که در مسابقات با عوامل حاشیه ای تیم ها وجود دارد. افرادی غیر از کادر فنی که در مسابقات همراه تیم ها هستند، عمدتاً به ورزشکاران نزدیک می شوند و سعی می کنند از منظر خود کمکی انجام بدهند. این کمک گاهی گفتن جملاتی است که اکثر جملات هم خوب نیستند؛ به طور مثال 80 میلیون نفر چشمشان به مدال توست. گفتن این جمله با فاصله نیم ساعت تا مسابقات اصلاً خوب نیست و بار روانی را روی ورزشکار زیاد می کند.
دکتر حمزه، تصریح کرد: به نظرم با نزدیک شدنمان به المپیک توکیو، خیلی خوب است که مسئولین ورزش کشورمان اینطور خود را نبینند که ما بدون نقصان هستیم و هر چه می گوییم درست و مفید است؛ بلکه به این فکر کنند که شاید بهتر باشد روی کنترل هیجان خودشان هم کار کنند.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا کادر فنی هم از روانشناس استفاده می کنند، بیان کرد: بستگی به نگاهشان دارد. طبیعتاً باید استفاده کنند؛ زیرا آنها هم فشار روانی زیادی را تحمل می کنند.
برنامه دانشکده روانشناسی ورزش، با اجرای کاظمی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی