دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

ضعف کنترل هیجان در ورزش و جامعه

برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 26 مرداد، با حضور دکتر خسرو حمزه، روانشناس ورزشی، به بحث کنترل هیجان اختصاص داشت.

1398/05/30
08:58

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ چندی پیش در مسابقات قهرمانی جهان کشتی آزاد رده نوجوانان، تیم ملی ایران بسیار خوش درخشید و توانست مدالهای زیادی را بدست بیاورد. در یک مسابقه بخصوص قهرمان ما مسابقه خود را واگذار کرد و در اعتراض به داوری شرایط خوبی نداشت. در پایان وقتی که مسابقه را به عنوان بازنده به پایان برد، با اینکه مربی تیم ملی او را ترغیب کرد که وسط تشک برود و اجازه دهد که داور دست حریف را بالا ببرد و با مربی حریف دست بدهد، این کار را نکرد و خیلی عصبانی بود. ماحصل جریان این شد که وی را از جدول خارج کردند. او با باختی که آورده بود پنجم جهان می شد و این نتیجه یک سری امتیازاتی به تیم ملی می داد. ایران با این امتیازات در بخش تیمی قهرمان جهان می شد؛ درحالیکه وقتی امتیازات را از دست دادیم، تیم ایران بعد از روسیه دوم شد.
دکتر خسرو حمزه، روانشناس ورزشی، در ارتباط با اتفاقی که در مسابقات جهانی برای این کشتی گیر نوجوانمان رخ داد، گفت: یکی از معضلات ورزش ما عدم توانایی در کنترل هیجانات منفی است. حضور یک روانشناس در کنار تیم های ورزشی مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود؛ البته اگر روانشناسی هم حضور دارد، باید زمان زیادی در اختیار تیم باشد تا ورزشکاران را از نظر ذهنی تمرین بدهد؛ زیرا کنترل هیجان یک مسئله بسیار مهم در بخش های مختلف زندگی است.
وی، در پاسخ به این سوال که یک روانشناس حدوداً چقدر زمان نیاز دارد تا تیم خود را به سطحی برساند که توقعات حداقلی برآورده شود، بیان کرد: اگر بخواهیم خیلی ایده آل به موضوع نگاه کنیم، زمان 6 ماه نیاز است؛ اما اگر تیم در شرایط خاصی باشد و کادر فنی حمایت خوبی داشته باشد، شاید در یک بازه زمانی 3 ماهه هم بتوان نتیجه متوسطی گرفت.
دکتر حمزه، نیز بیان کرد: ما در کل جامعه مشکل کنترل هیجان داریم. هیجانات منفی مان مثل خشم وقتی که شدت می گیرد، نمی توانیم آن را کنترل کنیم و توجیحات غلط می کنیم.
برنامه دانشکده روانشناسی ورزشی، با اجرای امیرهوشنگ کاظمی و تهیه کنندگی محسن ابوفاضلی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی