دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

تأثیر ورزش بر شخصیت ورزشکاران

برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 19 مرداد، دکتر خسرو حمزه، روانشناس ورزش، به موضوع تأثیر ورزش بر شخصیت ورزشکاران اختصاص داشت.

1398/05/19
22:28

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر خسرو حمزه، کارشناس برنامه، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: نسل های گذشته این شانس را داشتند که در مسیر رشد زندگی شان عرصه کوچه ها را تجربه کنند که بسیار بسیار عالی بود. من فکر می کنم ما خوشبخت تر از نسل فعلی بوده ایم، حداقل از این بابت که کوچه ها وجود داشت و فرآیند اجتماعی شدن ما در کوچه ها رخ داد. بازیها، عضو گروه ها بودن و نبودن، قهر و آشتی کردن، انتخاب شدن و نشدن، حتی دعواها و کتک خوردن، همه این موارد می توانست به پرورش قسمت هایی از شخصیت ما که لازم داشت پرورانده شود، کمک می کند.

امروز به خاطر سبک زندگی شهرنشینی این بازیها آنچنان وجود ندارد و می بینیم که بچه ها در مسیر رشدشان بیشتر در منازل هستند و اکثر وقت خود را پای سیستم های کامپیوتری و بازیهای دیجیتالی می گذرانند. سطح مهارت های این نسل برای زندگی مانند: تحمل ناکامی، مهارت های ارتباطی، ابراز وجود و...عمدتاً در نسل فعلی در خطر تضعیف است و یکی از بهترین عرصه هایی که امکان دارد این نقیصه را برطرف کند به قطع یقین عرصه ورزش است.

وی، به جایگاه ورزش در پرورش ویژگیهای شخصیتی کودکان تأکید کرد و گفت: بسیاری از روانشناسان از جمله خود بنده وقتی خانواده هایی با ما برخورد می کنند که فرزندان نونهال و نوجوانی دارند، همواره به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تغییر مثبت در شخصیت را ورزش قهرمانی معرفی می کنیم و آنها را به ورزش قهرمانی سوق می دهیم.

منظور از ورزش قهرمانی، ورزشی نیست که آن شخص حتماً باید قهرمان شود؛ بلکه ورزشی است که در آینده به جنبه های رقابتی برسد و این رقابت می تواند در سطح مدرسه، دانشگاه، باشگاه یا دسته جات ساده باشد. وقتی کودکان به این عرصه وارد می شوند و ادامه می دهند، به مرور بعد از گذشت مدتی حدود 2 سال کیفیت کارشان بالاتر می آید؛ بیشتر دیده می شوند؛ انتخاب می شوند و از لذت بازی بیشتر بهره خواهند برد.

دکتر حمزه، افزود: افرادی که در زندگی شان ورزش جدی انجام داده اند به نسبت افرادی که از لحاظ جنسیت، سن، طبقه اجتماعی و فرهنگی خانواده با آنها مشابهت دارند به شدت در ویژگیهای شخصیتی قویتر هستند.

برنامه دانشکده روانشناسی ورزشی، با اجرای کاظمی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی