دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

بازنشستگی قهرمانان ورزشی و فشارهای ناشی از آن / قهرمانان 2 بار می میرند!

برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 22 تیر، با حضور دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، درباره دوران بازنشستگی قهرمانان ورزشی و فشارهای روانی ناشی از آن توضیحاتی را بیان کرد.

1398/04/22
19:06

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، در خصوص مسئله خداحافظی و بازنشستگی قهرمانان ورزشی کشور عنوان کرد: تمام ورزش دوستان این جمله را شنیده اند که قهرمانان 2 بار می میرند؛ یک بار زمانیکه از ورزش خداحافظی می کنند و یک بار هم زمان پایان عمرشان. فشار اتمام دوران ورزشی قهرمان آنقدر زیاد است که باید دنبال راهکاری برای رفع این مشکل باشیم. قهرمانی که در مسابقات شرکت می کرد و هیجان و رقابت را تجربه می کرد، در رأس خبر بود و به او توجه می شد، کم کم به حاشیه می رود و این مسئله باعث می شود که واکنش های ذهنی برای وی رخ دهد. با این اتفاق ممکن است مثبت اندیشی این ورزشکاران درباره خودشان به مرور زمان افت کند؛ زیرا آن توانایی که نشان می دادند را دیگر نمی توانند نشان بدهد و حتی ممکن است دچار افسردگی هایی هم شوند.

وی، خاطرنشان کرد: توجه خیلی مسئله مهمی است که این ورزشکاران آن را از دست خواهند داد. از طریق حمایت هایی می توان به این مسئله پرداخت و بخشی از حمایت را رسانه می تواند انجام بدهد. ورزشکارانی که به تازگی عرصه رقابت را کنار گذاشته اند، تا به شرایط جدید عادت کنند، حمایت رسانه ای، فدراسیون ها یا تیم ها به آنها کمک شایانی خواهد کرد. تیم ها می توانند از این افراد برای ارائه مشاوره ورزشی به بازیکنان خود استفاده کرده و حتی آنها را به کادرهای فنی دعوت کنند. فدراسیون ها و تیم ها می توانند با دادن پست هایی به قهرمانان دور از میادین، فعالی و پویایی را در آنها حفظ کنند.

دکتر حمزه، افزود: خانواده های ورزشکاران بازنشسته نیز نقش مهمی در حفظ روحیه آنها دارند؛ زیرا این افراد در دوران اولیه یک مقدار حساستر، تحریک پذیرتر و زودرنج تر شوند.

برنامه دانشکده روانشناسی ورزشی، با اجرای کاظمی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی