دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

فدراسیون تنیس روی میز، علم گراترین فدراسیون کشور


برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 8 تیر، با حضور دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، به موضوع اهمیت حضور روانشناس در کنار تیم های تنیس روی میز اختصاص داشت.

1398/04/09
09:12


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، در ارتباط با اهمیت حضور رونشناس در کنار بازیکن تنیس روی میز عنوان کرد: فدراسیون تنیس روی میز جزء علم گراترین فدراسیون های کشور است و بیش از 2،3 سال است که کمیسیون روانشناسی دارد. پروازی، یکی از بهترین روانشناسان ورزشی کشور در آنجا مشغول به کار است. اهمیت سرعت در تنیس روی میز باعث می شود که زمان واکنش در این رشته خیلی پایین تر از رشته های دیگر باشد. این مسئله قابل تمرین دادن است؛ یعنی می توان کاری کرد که زمان واکنش ورزشکار پایین بیاید و بتواند تصمیمات صحیح تری را در زمان کوتاه تر بگیرد. این مورد، جزء تمریناتی است که برای آمادگی ذهن انجام می شود.
وی ادامه داد: در رشته تنیس روی میز با توجه به اینکه دائماً امتیازات بالا و پایین می شود، حس امیدواری یا ناامیدی را در فاصله زمانی کوتاه شاهد هستیم. برای دستیابی به قابلیت کنترل هیجان، یک ورزشکار می تواند با استفاده از تکنیک هایی که از روانشناس فرامی گیرد، خود را برای لحظات حساس آماده کند تا در زمان های دشوار بازی از لحاظ هیجانی بهم نریزد. نتایج بسیاری از مسابقات فقط به علت همین موضوع تحت تأثیر قرار می گیرد.
دکتر حمزه نسبت به توجه فدارسیون تنیس روی میز به مسئله حضور روانشناس در کنار تیم های ملی ابراز خوشحالی کرد و گفت: شاید اوج ماحصل این دو، سه سال مدال برنز نوشاد عالمیان در بازیهای آسیایی بود که بعد از 60 سال کسب شد. امیدواریم که این پیروزیها در این فدراسیون علم گرا همچنان ادامه داشته باشد.
رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، همچنین خاطرنشان کرد: بسیاری از قهرمانان در سیکل های پرفشار تمرینی باید به این موضوع بیشتر توجه کنند که حتماً باید کاری صورت بگیرد تا از نظر انرژیک دوباره احیا شوند و برای آغاز سیکل تمرینی پیش رو به آمادگی لازم برسند.
برنامه دانشکده استعدادیابی، روزهای سه شنبه، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی