دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

ضرورت حضور روانشناس در کنار تیم های ورزشی


برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 1 تیر، با حضور دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، به موضوع اهمیت حضور روانشناس در کنار تیم های ورزشی اختصاص داشت.

1398/04/02
08:15


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، درباره موضوع برنامه گفت: تیروکمان از جمله رشته های بسیار دیر بازده است و افرادی که در این رشته به رده های بالا می رسند، معمولاً سالهای طولانی را به تمرین پرداخته اند. فشار روانی ناشی از امکان حذف شدن مقابل حریف موجب می شود تیرانداز در مرحله حذفی عملکرد واقعی خود را به نمایش نگذارد. مسئولین که در فدراسیون تیروکمان زحمت می کشند و تیم خود را آماده می کنند، خوب است که روی بخش روانی بیشتر توجه داشته باشند.
وی، تأکید کرد: نیاز است که یک روانشناس ورزشی کارآزموده در اردوهای تیم با این ورزشکاران باشد و خواهش بنده این است که به چنین موضوعی به عنوان مربیگری مهارت های ذهنی نگاه شود و یک مربی باید در مسابقه همراه قهرمان باشد. اصل کار و مهترین بخشی که یک روانشناس ورزش می تواند کمک کند در خود مسابقه است؛ نه اینکه با یک روانشناس کار کنیم و ورزشکاران را تا حدی آماده کنیم و در نهایت آن روانشناس را در تهران بگذاریم و به مسابقات برون مرزی برویم.
دکتر حمزه، نیز افزود: حضور روانشناس در کنار تیم باید بنا به تمایل کادر فنی و ورزشکار اتفاق بیافتد. مدیران تیم های ملی و رؤسای فدراسیون ها می توانند از اعضای کادر فنی و بازیکنان خود در این خصوص سوال بپرسند.
وی، در پاسخ به این پرسش که آیا ورزشکاری که به مسابقات المپیک یا آسیایی و جهانی می رود، در خود ضرورتی را احساس می کند که به روانشناس ورزشی نیاز دارد تا از دید روانی به وی کمک کند یا به وی گفته می شود که حضور یک روانشناس در کنار شما اثر بسیار مثبتی دارد، عنوان کرد: تجربه به ما می گوید که ورزشکاران این موضوع را کاملاً می دانند و درخواست آن را دارند. عمدتاً بالای 70 درصد ورزشکاران به این موضوع گرایش مثبت دارند.
برنامه دانشکده روانشناسی ورزشی، با اجرای کاظمی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی