دانشکده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

ویژگی های یک روانشناس ورزشی


برنامه "دانشکده روانشناسی ورزشی" شنبه 18 خرداد، دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی و روانشناس تیم های ملی، درباره ویژگی های روانشناس ورزشی مطالبی را بیان کرد.

1398/03/19
08:44


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر خسرو حمزه، رئیس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی و روانشناس تیم های ملی، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: روانشناسی ورزشی یک رشته جدید است و قرار نیست افرادی که در رشته های دیگر روانشناسی ورزشی تخصص دارند و حتی برخی از آنها افراد شناخته شده ای هم هستند، حتماً روانشناسی ورزش را بلد باشند.
روانشناس ورزش، کسی است که تحصیلات مرتبطی دارد؛ یعنی او حتماً دانش آموخته رشته روانشناسی است. هیچ یک از رشته های بین رشته ای مثل رفتار حرکتی، علوم ورزشی و ... روانشناس ورزشی نیستند. آنها در دروس دانشگاهی خود اندک مطالبی راجع به مسائل روانشناسی خوانده اند؛ اما نسبت به آن آگاهی کامل ندارند.
دکتر حمزه، تصریح کرد: رشته ای تحت عنوان روانشناسی ورزشی در رشته های دانشگاهی وجود دارد و فارغ التحصیلانی در مقطع ارشد و دکترا در جامعه حضور پیدا می کنند که می توانند کمک حال ورزش باشند. روانشناسانی هم که خود در زمینه ورزش آموزشهای لازم را دیده اند و زمینه ورزشی دارند، می توانند در این بخش حضور مؤثری داشته باشند. روانشناس ورزش حتماً باید رویکرد مشاوره ای داشته باشد؛ بتواند از منظر روانشناختی نگاه کند و اپلیکیشن های ورزش هم بلد باشد.
وی، تأکید کرد: افرادی که از روانشناسان ورزشی استفاده می کنند، حتماً باید این موضوع را بررسی کنند که آیا این افراد در سازمان نظام روانشناسی که تنها سازمان حرفه ای روانشناسان است، کارت عضویت دارند یا خیر.
دکتر حمزه، در پایان افزود: یک روانشناس که دانش روانشناسی کاملی دارد، ادراک درستی از انسان دارد. بسیاری از افرادی که تحلیل نادرستی از رفتار انسان های مقابل انجام می دهد، علتش این است که ادراک درستی از یک انسان ندارند. یک مربی ورزشی هم حتی اگر سوابق بسیار خوبی در مربیگری داشته باشد، امکان دارد در جنبه هایی مثل انگیختگی و آرامش دادن تیمش تأثیرگذار باشد؛ اما در مجموع نمی تواند روانشناس تیم خود باشد، حتی اگر روانشناسی خوانده باشد؛ زیرا وضعیت و نقش متفاوتی دارد.
برنامه دانشکده روانشناسی ورزشی، امروز شنبه ساعت 10:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده روانشناسی ورزشی