مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

چرا ضعف عضلانی داریم؟

برنامه مشاور سه شنبه 21 آبان با حضور دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی به واکاوی علل ضعفهای عضلانی اختصاص داشت.

1398/08/22
08:45

به گزارش رادیو ورزش؛ شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی در خصوص علت ضعفهای عضلانی توضیح داد: علل مختلفی برای اینگونه ضعفها وجود دارد. از علت های ساده و خوش خیم تا علل سخت و پیچیده.
در برخی موارد اعصاب عامل ضعف عضلانی هستند. برای مثال افرادی که بیرون زدگی دیسک کمر دارند؛ گاهی انقدر این بیرون زدگی زیاد می شود که نخاع تحت فشار قرار می گیرد و عضلاتی که از ریشه های عصبی خارج شده از آن میان آن دیسکها عبور می کنند درگیر می شوند و ضعیف و دچار آتروفی و کاهش قطر می گردند. یا افرادی که دچار CTS یا سندرم مچ دستی هستند. در اثر فشاری که بر روی عصب مچ دست است؛ در ناحیه مچ و کف دست دچار ضعف هستند و عضلات این ناحیه بصورت مشهود شروع به کوچک شدن و کاهش قدرت می کند.
آسیبهای مغزی و نخاعی هم عضلاتی که از این نواحی عصبگیری می کنند را دچار اختلال می کند. مانند بیماریهای مثل سکته مغزی یا آسیب نخاعی پس از ضربات ناشی از تصادف.
گاهی پارگی عضلات باعث ضعف آنها می شود. برای مثال ورزشکار حین ورزش شدید دچار پارگی عضلات ساق پا می شود. پس از مدتی این عضله ترمیم می شود. اما عضله ترمیم شده دیگر مانند عضله سالم نیست و در محل پارگی بافت فیبروز تشکیل می شود که قدرت عضله طبیعی را ندارد و با توجه به وسعت آسیب روی عملکرد آن اثرگذار است.
ضمن اینکه بیماری های ارثی مانند مشکلات متابولیک، میوپاتی ها، میوپاتی دوشن و ... هم موجب ضعف عضلانی می گردد.
از طرفی عدم استفاده از عضلات بیشترین علت ضعفها و ناتوانایی های عضلانی هستند. بسیاری از افراد از ضعف عضلات شانه ای یا کمری شکایت دارند و پس از بررسی به این نتیجه می رسیم که مدتهاست فرد ورزش نکرده و بطور صحیح ننشسته و کم تحرکی وی به مرور باعث کوتاهی عضلات یا ضعف و کشیدگی آنها شده است. در این حالت با کمی ورزش کردن قدرت از دست رفته عضلات بازیابی می شود.
لازم به یادآوری است که به هنگام ضعف عضلانی به وضعیت تغذیه خود هم توجه کنید. گاهی افت قند خون علت بسیاری از ناتوانایی ها است. علاوه براین تغذیه ناسالم و رژیمهای نادرست و سخت هم چنین مشکلاتی را ایجاد می کند.
بیماریهای عفونی مانند هپاتیت هم بر عملکرد عضلات و خستگی مضمن و ضعف تاثیرگذارند.
برنامه مشاور با رویکرد پاسخگویی به سوالات ورزشی و سلامت محور ساعت 8:30 هر روز بجز جمعه ها از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
مشاور