مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

اهمیت ورزش و تغذیه مناسب برای کودکان

برنامه مشاور پنجشنبه 9 آبان با حضور دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه و بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله ورزشی به ارائه نکاتی در رابطه با تغذیه و ورزش کودکان پرداخت.

1398/08/11
08:40

به گزارش رادیو ورزش؛ شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه در خصوص اهمیت توجه به تغذیه و ورزش کودکان اظهار کرد: کودکان آینده ساز و همه دنیای پدر و مادرها هستند. تحرک کودکان بسیار کم شده و دلیل آن تغییر نوع بازی کودکان است. در گذشته بازی ها فیزیکی بود و حالا الکترونیک و مجازی شده است.
اولیایی افزود: پایه بسیاری از بیماری ها مانند سکته های مغذی از دوران جنینی شکل می گیرد. تغذیه مادر در دوران بارداری بسیار حایز اهمیت است. تغذیه کودک در هر سنی نقش بسزایی در رشد همه جانبه او دارد. تمام گروه های غذایی باید در برنامه تغذیه کودک گنجانده شوند. چند عامل تغذیه ای در رشد قدی کودکان بسیار تاثیرگذارند. کلسیم، روی و فسفر منابع لازم برای استخوان سازی هستند. مواد پروتئینی، شیر، گوشت و مغزها از منابع غنی برای تامین این مواد هستند.
بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله ورزشی در خصوص ورزش کودکان اظهار کرد: اهمیت ورزش و تحرک از همان دوران جنینی مطرح است. با تولد نوزاد یکسری حرکات بنیادی و پایه در نوزاد شکل می گیرد و ماه به ماه پیشرفت می کند تا مهارت های او به تکامل برسد. امروزه با معضل بی تحرکی کودکان روبرو هستیم. تحقیقات نشان داده که کودکان بالای سه سال باید روزانه حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی پویا داشته باشند. به نوعی که انواع مهارت های حرکتی درگیر شود. نیازی نیست این 60 دقیقه مداوم باشد. زیرا کوکان زود خسته و زود هم به حالت پرانرژی اولیه برمی گردند.
بردبار در ادامه گفت: بیتحرکی و چاقی باعث می شود دانش آموزان چاق وارد مدارس شوند و این هشداری برای مواجه با بیماری هایی با زمینه چاقی است. فعالیت های بدنی به حضور در باشگاه محدود نمی شود و باید در همه محیط ها تجربه شود. با افزایش تحرک در کودکان واژگان حرکتی بی شماری به کودک آموخته می شود.
وی در خصوص ورود کودکان به ورزش های حرفه ای تاکید کرد: توصیه نمی کنم کودکان وارد ورزشهای تخصصی شوند. زیرا تا زمانی که کودکان به تکامل و سواد حرکتی نرسند نمی توانند به حرکتهای تخصصی روی بیاورند. این کار باعث دلزدگی کودکان از ورزش می شود و بی نتیجه ماندن کار می شود. بهتر است تا سن 10 سالگی تمرین حرکات پایه از طریق بازی صورت گیرد و پس از آن کودک با توجه به علاقه خودش مسیر ورزشی خود را انتخاب و دنبال کند.
برنامه مشاور با رویکرد پاسخگویی به سوالات ورزشی و سلامت محور ساعت 8:30 هر روز بجز جمعه ها از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
مشاور