مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

نه به فست فود!

برنامه مشاور چهارشنبه 8 آبان با حضور دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه به ارائه نکاتی در رابطه با مصرف فست فودها توسط ورزشکاران پرداخت.

1398/08/11
08:22

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه در خصوص رواج مصرف فست فود در میان مردم بیان کرد: به دلیل شهرنشینی افراد و کمبود وقت برای تهیه غذا استفاده از فست فودها رایج شده است. فست فودها ارزش انرژی زایی بسیار زیادی دارند. زیرا حاوی مقدار زیادی چربی و کربوهیدارت هستند. با توجه به ادویه های متعددی که طعم جذابی به آنها می بخشند؛ محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و این قضیه موجب مصرف بیش از حد و چاقی افراد می شود.
اولیایی اعلام کرد: بیشتر از 80٪ از کسانی که از فست فودها استفاده می کنند دچار اضافه وزن یا درجاتی از چاقی هستند. چاقی دلیل بسیاری از بیماری هاست. سکته، دیابت، کبد چرب، فشارخون بالا و ... نشات گرفته از اضافه وزن هستند. فست فودها دارای مقدار زیادی چربی هستند زیرا برای تهیه آنها معمولا از مقدار زیادی روغن استفاده می شود. اسیدهای چرب ترانس، مواد مضری هستند که به قلب و عروق آسیب می رسانند و باعث سکته می شوند.
ضمن اینکه بخش کربوهیدارتی فست فودها که از نان تشکیل شده است در روغن با دمای زیاد تولید ترکیبات شیمیایی بسیار خطرناکی می کند که به آکریلامیدها مشهورند. این آکریلامیدهای سمی موجب سرطان می شوند. ماده ای که در سیب زمینی های سرخ شده به وفور یافت می شود.
مصرف زیاد فست فودها موجب ریفلاکس یا برگشت محتویات معده به بخش های فوقانی هم می گردد.
فست فودها علی رغم انرژی بسیار بالایی که دارند؛ از نظر مواد مغذی مورد نیاز بدن بسیار فقیر هستند. این نوع غذاها معمولا شور و دارای مقدار زیادی نمک اند که باعث پرفشاری خون می شوند. سوسیس و کالباس ها هم مقدار زیادی نیترات دارند که خاصیت ضدباکتریایی دارد و ترکیبشان با هموگلوبین گوشت باعث ایجاد رنگ صورتی در این فراورده های گوشتی می شود. نیترات در بدن به ماده ای به نام نیتروز آمین تبدیل می شود که ماده سرطان زا و عامل تومورهای بدخیم است. در سالهای اخیر مصرف فست فودها آمار سرطانهای گوارشی را به شدت بالا برده است.
چاقی، دیابت، انواع سرطانها خصوصا سرطانهای معده، روده و سینه، افسردگی، بیقراری، کاهش ضریب هوشی،اختلالات کیسه صفرا، بیماریهای قلبی و عروقی، تضعیف سیستم ایمنی بدن، مشکلات کبدی و خصوصا کبد چرب مرتبط با مصرف فست فودها است.
برنامه مشاور با رویکرد پاسخگویی به سوالات ورزشی و سلامت محور ساعت 8:30 هر روز بجز جمعه ها از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
مشاور