مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

بهبود کیستهای تخمدان با ورزش

برنامه مشاور چهارشنبه اول آبان با حضور دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصب و عضله به توضیح در خصوص تاثیر ورزش بر درمان کیستهای تخمدان در زنان اختصاص داشت.

1398/08/04
09:43

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصب و عضله در خصوص شیوع کیست در زنان توضیح داد: بسیاری از زنان در برهه های مختلف درگیر کیست تخمدان می شوند. این کیستها در خیلی از موارد به خودی خود برطرف می شوند و در برخی موارد حاد می شوند. یکسری اختلالات غدد درون ریز بدن باعث تظاهرات بالینی بروی تخمدان و یا درون آن بصورت کیست می شود. کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند و بر اساس نوع آنها درمانها متفاوتی وجود دارد. اگر اندازه کیستها کوچک باشد این عارضه مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی کند و تنها در صورتی که تعداد آنها زیاد باشد باعث اختلالات هورمونی و ایجاد لکه بینی و یا دردهای شکمی می شود.
تشخیص کیست از طریق سونوگرافی و درمان آن از راه داروهای تنظیم هورمون ممکن است. اجازه فعالیت بدنی برای این افراد منوط به بررسی ابعاد کیست است. برای کیستهای با ابعاد بیشتر از cm 5 که نیاز به جراحی دارند؛ حرکات ورزشی شدید ممنوع است. ولی در کیستهای با اندازه های ریز توصیه می شود زنان فعالیت ورزشی منظم داشته باشند تا به برقراری تعادل هورمونی خود کمک کنند. زیرا تحقیقات نشان داده اند که فعالیت بدنی باعث کاهش اندازه کیستها می شود.
وی تاکید کرد: انتخاب فعالیت ورزشی باید با مشورت پزشک صورت گیرد. در صورتی که ابعاد کیست ریز باشد انجام فعالیت های هوازی و حتی کششی مجاز است. اما در ابعاد بزرگ که لکه بینی شدید و درد وجود دارد تنها فعالیت های ورزشی سبک مانند پیاده روی مناسب است.
بردبار درباره علت ایجاد کیست های تخمدان توضیح داد: برای ساخت تخمک فولیکولهایی آزاد می شوند. زمانی که این فولیکولها آزاد نمی شوند و در تخمدان باقی می مانند؛ کیست ایجاد می شود و مایع اطراف را پوشش می دهند و با آزاد شدن آنها درد حس می شود. با فعالیت ورزشی می توان به تنظیم سطح هورمونها و برطرف کردن کیستها کمک کرد. در صورتی که ابعاد کیست بزرگ باشد ممکن است حرکات چرخشی و جهشی مشکل زا باشد به همین دلیل تا درمان کامل معمولا فعالیت با شدت کم تجویز می شود.
برنامه مشاور امروز با اجرای زهرا محمودوند و تهیه کنندگی فتانه سوزنده پخش شد. این برنامه با رویکرد پاسخگویی به سوالات سلامت محور شنوندگان همه روزه بجز جمعه ها ساعت 8:30 صبح به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور