مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

نقش مربی در ترویج ورزشکاری جامعه

برنامه ورزش و جامعه سه شنبه 16 مهر با حضور رضا عزیزی، رئیس انجمن تکواندوی ناشنوایان، مدیر فنی تیم تکواندوی ناشنوایان و داور بین المللی به موضوع ارتقای کمی و کیفی ورزش در جامعه اختصاص داشت.

1398/07/16
15:21

به گزارش رادیو ورزش؛ رضا عزیزی، رئیس انجمن تکواندوی ناشنوایان در خصوص نقش مربی در ارتقای ورزش در جامعه بیان کرد: یک مربی اگر دارای مولفه های خاصی باشد قطعا نقش موثری دارد. با توجه به شرایط امروزه ایران اسلامی اخلاق یکی از مهمترین ملاکهای کار مربیگری است. پس از آن تخصص و فن اهمیت دارد.
با توجه به اینکه رضا عزیزی از معلمین فعال تربیت بدنی نیز هست، پیرامون تجربه خود در تدریس رده های سنی مختلف بیان کرد: هیچ نهادی به اندازه آموزش و پرورش در پررنگ تر کردن نقش مربی در ارتقای ورزش در جامعه تاثیرگزار نیست. زیرا از همان سنین پایه برای رسیدن به هدف ارتقای ورزش در مدارس تلاش می شود. اما متاسفانه این اتفاق در آموزش و پرورش درحال کمرنگ تر شدن است. عزم ملی به همراه هم افزایی تمام دستگاه ها می تواند به تحقق این مهم کمک کند تا از همان سنین پایه ورزش ترویج پیدا کند.
وی درباره مربیگری برای ناشنوایان گفت: کار کردن با ناشنوایان به دلیل شرایط خاصی که دارد عشق و علاقه می خواهد. متاسفانه جامعه ورزش کشور ما ورزشکاران ناشنوا را مانند ورزشکاران سالم نمی بیند و این تبعیض موجب از دست رفتن انگیزه های آنان می شود.
رئیس انجمن تکواندوی ناشنوایان در خصوص پایان دوره ورزشکاری و بلافاصله شروع دوره مربیگری توضیح داد: در تمام دنیا پیشکسوتان و چهره های برند هر رشته به تیم ها دعوت می شوند تا حضورشان در آن تیم باعث انگیزه بیشتر و انتقال تجربیات برای اعضای تیم باشد. اما در کشور ما ورزشکاران بعد از دوره قهرمانی کنار می روند و دیده نمی شوند و نمی توان از تجربیاتشان بهره برد. هر ورزشکاری پس از دوران طلایی قهرمانی برای شروع بکار خود بعنوان مربی می بایست در دوره های مختلف مربیگری شرکت کند و به این توانمندی برسد که چگونه، به چه کسی و چه زمانی تجربیات خود را به متربی انتقال دهد.
عزیزی در ادامه توضیح داد: لازم است مربیان بطور مداوم علوم خود را بروزرسانی نمایند و همیشه باید نسبت به این موضوع احساس نیاز کنند. ضمن اینکه یک مربی باید خوددار باشد و بر احساسات خود غلبه داشته باشد تا واکنشهای او منطقی و حرفه ای باشد.
برنامه ورزش و جامعه امروز با اجرای نوروزی پخش شد. این برنامه زنده همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 55 از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
مشاور