مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

جایگاه مربی در تعلیم و تربیت ورزشکاران

برنامه ورزش و جامعه یکشنبه 14 مهر با حضور دکتر وحدانی، عضو سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش به موضوع اهمیت آموزش در حرفه مربیگری و جایگاه مربی در تعلیم و تربیت ورزشکاران اختصاص داشت.

1398/07/15
08:18

به گزارش رادیو ورزش؛ وحدانی، عضو سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در خصوص اهمیت آموزش در حرفه مربیگری عنوان کرد: طغیان فناوری موجب شده مربیان همانند سایر اقشار جامعه نیازمند آموزش باشند. متربیان با جستجویی ساده در فضای مجازی براحتی به اطلاعات ورزشی لازم دست پیدا می کنند. بنابراین لازم است یک مربی شرایطی را برای خودش فراهم کند که در همه ابعاد آموزشی قرار گیرند و بخوبی نیاز متربیان را برطرف کند.
وی در ادامه افزود: نقش معلم تربیت بدنی گسترده تر است و او هویت اجتماعی را برای دانش آموز فراهم می کند. زیرا در همه ابعاد و ساحتهای زیستی و تربیتی دانش آموز نقش دارد. یک معلم با فراهم کردن فرصت کار گروهی حس خوب مشارکت، با هم بودن و مسئولیت پذیری اجتماعی را به دانش آموز می آموزد. همچنین با اجرای مقررات ورزشی عدالت و انصاف را به آنها یاد می دهد. از طرفی دانش آموز با یادگیری هنرهای ورزشی، تصویرسازی و زیبایی شناسی خود را تقویت می کند. ضمن اینکه مهارت های حرکتی را برای داشتن یک سبک زندگی سالم و فعال طی زندگی خود فرا می گیرد.
وحدانی در زمینه اهمیت آموزش برای مربیان توضیح داد: برای اینکه مربیان ماموریت خود را با موفقیت انجام دهند باید الگویی از شایستگی ها را در خود داشته باشند. در سطح اول باید مهارتهای فردی مثل خلاقیت، تعهد، مسئولیت پذیری و ... را داشته باشند و برای تقویت آن تلاش کنند. در سطح دوم لازم است مهارتهای علمی و آکادمیک خود را بهبود ببخشند تا از سواد حرکتی و بدنی، روانی و ... بهره مند باشند. در سطح سوم باید در شغل و حرفه خود شایسته باشند. برای مثال در روشهای تدریس و تمرین و مدیریت کلاس بهترین عملکرد را داشته باشند. در سطح نهایی نیز بخش تخصصی کار وجود دارد. سطحی که آموزش در ابعاد مختلف بطور علمی و تخصصی و اصولی استفاده می شود.
برنامه ورزش و جامعه امروز با اجرای نوروزی پخش شد. این برنامه زنده همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور