مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

تغذیه مناسب برای دوومیدانی کاران

برنامه مشاور دوشنبه 8 مهر، با حضور دکتر شهاب اولیایی، متخصص تغذیه به موضوع رژیم غذایی مناسب برای دوومیدانی کاران اختصاص داشت.

1398/07/09
15:58


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ شهاب اولیایی، متخصص تغذیه در خصوص تغذیه مناسب برای ورزشکاران رشته دوومیدانی گفت: لازم است در کلیه رشته های ورزشی در کنار مربیان و کادر فنی از همراهی و مشاوره یک متخصص تغذیه بهره برد. تا دریافتهای غذایی بجا و به اندازه ای برای ورزشکار تجویز نماید. هر رشته ورزشی طالب امکانات خاص خودش است. ورزشکار دونده به بدنی عضلانی، چابک و پرانرژی نیاز دارد تا در دوهای طولانی استقامت داشته باشد و با سطح انرژی مطلوبی در حرکتهای انفجاری ظاهر شود. به این منظور باید برنامه غذایی خاص رشته دوومیدانی با توجه به شرایط ورزشکار رعایت شود.
وی تاکید کرد: برنامه غذایی سالم برنامه ای است که تنوع، تناسب و تعادل را در کنار هم داشته باشد و انرژی آن به حدی باشد که با توجه به شرایط تثبیت وزن، یا افزایش وزن توده عضلانی بدون تغییر در میزان چربی بدن رخ دهد. توده بدنی دوومیدانی کاران باید دارای مقدار کافی چربی باشد تا از نظر ایمنی دچار ضعف نشوند. این تصور اشتباه است که کاهش چربی مصرفی برای بدن مفید است زیرا افراط در قطع چربی از وعده های غذایی موجب کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدنی می شود.
دوومیدانی کاران باید درصدهای مناسبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی را از گروههای مختلف غذایی مانند لبنیات، سبزیجات و ... دریافت کنند. ضمن اینکه هر فرد با توجه به تیپ بدنی و نیاز روزانه خود باید برنامه غذایی مناسب خود را از کارشناس تغذیه دریافت کند. گاهی یک نوع رژیم خاص و یا استفاده از مکملها برای دوندگان توصیه می شود.
برنامه مشاور امروز با اجرای زهرا محمودوند پخش شد. این برنامه همه روزه بجز جمعه ها ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور