مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

فرهنگ برخورد با پیشکسوتان سالمند

برنامه "ورزش و جامعه" یکشنبه 7 مهر با حضور عظیمی، جامعه شناس به بحث درباره موضوع این هفته برنامه «ورزش سالمندان» اختصاص داشت.

1398/07/08
14:16

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ جهان در سایه پیشرفتهای علمی به ویژه پزشکی شاهد افزایش جمعیت سالمندان است. برآوردها حاکی از آن است که تا سال 2030 میلادی جمعیت سالمندان در دنیا از 9٪ به 16٪ خواهد رسید. در کشور ما 6/5 ٪ جمعیت سالمندان در سال 2030 میلادی به 17/5 ٪ خواهد رسید.
سالمندان شاهد تقلیل توانمندیهای جسمی و روحی خود هستند و انواع بیماریها آنان را تهدید می کند. بدون شک برای داشتن جامعه ای سالم به برنامه ریزی مناسبی برای گروه های سنی مختلف نیازمندیم.
با نگاهی به شهرها متوجه می شویم که بسیاری از شهرها مولفه های یک شهر دوستار سالمند را ندارند. می بایست مجموعه ای از ابزارها و امکانات در کنار سالمند قرار بگیرند تا او احساس آرامش کند و سلامت جسم و روح او تامین شود.
عظیمی، جامعه شناس در خصوص دوره سالمندی ورزشکاران اظهار کرد: اگر بین توده مردم، نجبگان، ورزشکاران و ... از طریق رسانه ها موضوعی مطرح شود مشخص می گردد که یک مساله اجتماعی وجود دارد. سالمندی یکی از این موضوعات است که در کشورمان مطرح شده است. بخشی از جمعیت کشورمان ورزشکاران قهرمانی هستند که برای افتخارآفرینی ایران تلاش کرده اند. انتظارشان این است که مورد طرد اجتماعی قرار نگیرند و از تجربیات آنها در رشته های مختلف ورزشی استفاده شود. در اینصورت کمتر دچار آسیبهایی مثل بیماریهای ناشی از افسردگی می شوند.
وی تاکید کرد: سالمندی در کشور ما به تدریج به یک مساله اجتماعی تبدیل می شود. زمانی که نرخ رشد جمعیت ما کاهش پیدا می کند به تبع آن نرخ جمعیت جوان هم کم می شود و بر جمعیت بزرگسالی افزوده می شود. تا حدود 10 سال دیگر این مساله کاملا بروز پیدا می کند و هنوز برای مواجه با آن برنامه ریزی دقیقی صورت نگرفته است. در خصوص استفاده از نیروهای جوان هم همینطور است و برنامه ای برای استفاده حداکثری از نیروهای جوان کشورمان وجود ندارد.
وی در ادامه توضیح داد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته کانونهایی برای جذب سالمندان و بهره بردن از تجربیات و توانمندی ها و مهارتهای آنها در جهت آموزش در مدارس برای مثال در رشته های مختلف ورزشی وجود دارد. ورزشکاران سالمند نیز در قالب کارگاه های آموزشی تجارب و مشورتهای خود را در اختیار ورزشکاران جدید قرار می دهند.
این کارشناس در خصوص فرهنگ برخورد با سالمند بیان کرد: اگر سالمندی را یک نهاد اجتماعی در نظر بگیریم و برنامه ریزی کافی برای بهره بردن از آن صورت گیرد؛ سالمندی نهاد مجرب و مهمی می شود که در اعتلای فرهنگ ورزشی تاثیرگذار است. با راه اندازی کانونهای جذب سالمند می توان بخوبی این نهاد را ساماندهی کرد تا در قالب NGOها (سازمانهای مردم نهاد) در خدمت توسعه ورزش جامعه باشند. این نهادها خودگردانند و باری بر دوشی دولت ندارند.
وزارت ورزش و سازمانهای تربیت بدنی سراسر کشور توانایی ایجاد بستر لازم برای شکوفایی NGOهای حوزه ورزش را دارند.
برنامه "ورزش و جامعه" 7 مهر با اجرای درخشنده پخش شد. این برنامه همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور