مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

وزن ایده آل چیست؟

برنامه مرکز مشاوره یکشنبه 7 مهر با حضور دکتر شهاب اولیایی، متخصص تغذیه به بحث در خصوص شناخت وزن ایده آل اختصاص داشت.

1398/07/08
08:23

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر شهاب اولیایی، متخصص تغذیه درباره وزن ایده آل توضیح داد: وزنی ایده آل است که در آن بیشتر به سلامتی نزدیک باشیم. امروزه بیشتر از وزن به ترکیب بدن توجه می شود و اینکه آیا ترکیب بدن در چارچوب استانداردها هست یا نه. شاید فردی از نظر فرمولها در محدوده وزنی مناسبی باشد اما با سنجش ترکیب بدن از طریق دستگاههای آنالیزور به این نتیجه می رسیم که وزن مناسبی ندارد و لازم است به وزنی برسد که سلامتی او را تامین کند.
وی تصریح کرد: در گذشته شاخصی به نام BMI (شاخص توده بدنی) وجود داشت که عدد وزن و قد در فرمولی جایگذاری می شد و عدد حاصل با توجه به استانداردها مورد بررسی قرار می گرفت و نتیجه گیری می کردند که وزن در چه محدوده ای (کمبود وزن، نرمال، اضافه وزن) قرار دارد. گاهی فرد دارای وزن مناسبی از نظر این فرمول است اما از نظر سلامتی وزن مناسبی ندارد. زمانی که این فرد بر روی دستگاه آنالیز قرار می گیرد؛ متوجه خواهد شد که توده بدنی مناسبی ندارد و برای رسیدن به سلامتی لازم است تا وزن خود را کنترل کند.
اولیایی در این باره مثال زد: بسیاری از افرادی که به ورزشهای سنگین مثل بدنسازی و کشتی می پردازند؛ وزن سنگینی دارند. این وزن سنگین ناشی از توده عضلانی سنگین زیاد و توده چربی سبک کم در بدن آنها است. با قرارگیری قد و وزن آنها در فرمول به این نتیجه خواهیم رسید که این افراد دارای اضافه وزن هستند در حالی که با قرار گرفتن بروی دستگاه آنالیروز متوجه خواهند شد که توده عضلانی مناسبی دارند و دارای شرایط بدنی استانداردی هستند.
برنامه "مشاور" یکشنبه 7 مهر با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه همه روزه بجز جمعه ها ساعت 8:30 صبح به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور