مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

از علت تا درمان تنگی نفس در ورزش

برنامه "مشاور" شنبه 6 مهر در گفتگو با دکتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشکی ورزشی به موضوع تنگی نفس در هنگام فعالیت ورزشی پرداخت.

1398/07/07
18:11

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر وجیه اله چشمه سری، کارشناس پزشکی ورزشی در خصوص تنگی نفس توضیح داد: باید توجه کرد که تنگی نفس هنگام ورزش و فعالیت بروز پیدا می کند یا در حالت استراحت هم فرد دچار مشکل می شود؟ اگر شخص در حالت استراحت تنگی نفس پیدا می کند؛ شرایط کمی سخت تر است. باید سابقه استفاده از دخانیات و احتمال آسم او بررسی شده و در نهایت برای درمان اقدام شود. در حالتی که تنگی نفس و تنفس تند و سریع ناشی از اضطراب بیش از حد است؛ می توان از یک کیسه پلاستیکی کمک گرفت و با نفس گرفتن و فوت کردن در آن به آرامش و نظم نفس کشیدن کمک کرد.
وی تاکید کرد: بطور کلی هر شخصی برای ورود به فعالیت های ورزشی باید از لحاظ سلامت قلب و عروق و تنفس مورد بررسی قرار گیرد. زیرا برخی از افراد دارای بیماریهای نهفته قلبی و تنفسی هستند که ممکن است ورزش باعث بروز آنها و آسیب جسمی خطرناکی شود که با انجام معاینات پزشکی قبل از شروع ورزش به صورت حرفه ای یا حتی مبتدی می توان از آسیبهای احتمالی آن جلوگیری کرد.
چشمه سری در ادامه عنوان کرد: بعضی از افراد به هنگام ورزش نفسشان تنگ شده و یا تنفسشان با صدای «ویز» انجام می شود و گاهی از شدت نفس تنگی کبود می شوند. آنها ممکن است دچار آسم ناشی از ورزش شده باشند که در سرما و استرس تشدید می گردد. در این خصوص ابتدا باید یکسری آزمایشات، عکسبرداری از ریه و اسپیرومتری برای تشخیص انجام شود. سپس اسپری هایی برای تنفس راحت تر در ورزش برایشان تجویز می شود.
چشمه سری افزود: بسیاری از افراد وقتی بعد از مدتها شروع به ورزش می کنند؛ با شدت گرفتن فعالیت اغلب این جمله را اظهار می کنند که «دیگر نفسمان بالا نمی آید». دلیل این تنگی نفس عادت نداشتن ریه به فعالیت ورزشی شدید و واکنش بصورت تنگی نفس است. اینگونه افراد به مرور که در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند؛ وضعیتشان در ورزش های هوازی بهتر شده و مشکلشان برطرف می گردد.
برنامه "مشاور" شنبه 6 مهر با اجرای شهریاری پخش شد. این برنامه همه روزه بجز جمعه ها ساعت 8:30 صبح به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور