مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

بایدها و نبایدهای ورزش در فصل پاییز


برنامه "مشاور" سه شنبه 2 مهر، با حضور دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی و عضو هیأت علمی دانشگاه، به موضوع ورزش در فصل پاییز اختصاص داشت.

1398/07/03
08:06


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی، در خصوص ورزش در فصل پاییز گفت: بسیاری از افراد با توجه به اینکه در این زمینه آگاهی کافی ندارند، آسیب های زیادی می بینند. وقتی دچار تغییرات فصل می شویم و شرایط آب و هوایی تغییر می کند، در مرحله اول بدن ما با آن شرایط سازگاری آنچنانی ندارد.
وی، تصریح کرد: ورزشکاران بلافاصله بعد از ورزش در معرض آسیب، سرماخوردگی و عفونت هستند؛ زیرا در طول ورزش رادیکال های آزاد در سلول تولید می شود. این رادیکال ها باعث ضعیف شدن سلولها می شوند. اگر در رژیم غذایی ورزشکار آنتی اکسیدان کافی وجود داشته باشد، بدن وی دیگر آسیب نمی بیند و تقویت خواهد شد.
دکتر خوبی با بیان اینکه در ارتباط با تغییرات آب و هوایی، ورزشکار و غیرورزشکار نداریم، اظهار نمود: وقتی فرد فعالیت بدنی داشته و بدنش گرم است، قبل از بیرون آمدن از باشگاه حتماً باید خود را بپوشاند. مخصوصاً قسمت هایی از بدن که بیشتر گرم است، نیاز به لباس بیشتری دارند؛ به طور مثال سر، پیشانی و بدن را باید پوشاند تا به علت تغییرات آب و هوایی دچار سرماخوردگی نشویم.
وی، تأکید کرد: در هوای خیلی سرد انجام ورزش در محیط آزاد توصیه نمی شود. معمولاً افرادی که مشکلات ریوی و تنفسی دارند، با هدف سلامتی و تندرستی شروع به ورزش در محیط آزاد می کنند؛ در حالیکه دم و بازدم هوای سرد می تواند مشکلات تنفسی و حتی مشکلات قلبی برای آنها ایجاد کند.
برنامه مشاور، امروز با اجرای شهریاری روی آنتن رفت. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور