مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

واکنش وزارت ورزش به تعلیق فدراسیون جودو

برنامه "ورزش و جامعه" چهارشنبه 27 شهریور، مازیار ناظمی، مسئول مرکز اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان و میرحسینی، رئیس رادیو ورزش، در ارتباط با بحث تعلیق فدراسیون جودو به گفتگو پرداخت.

1398/06/27
19:26

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ مازیار ناظمی، مسئول مرکز اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان، در خصوص تعلیق فدراسیون جودوی کشور و محرومیت مادم العمر رئیس این فدراسیون اظهار کرد: این اتفاقی که در جودو رخ داده، یک بحث است؛ اما بحث مهمتر عملیات روانی است که از این کار برای جامعه ورزش و مردم ایران صورت می گیرد؛ زیرا ورزش انعکاس ناگهانی و فراگیر دارد و به شدت مورد علاقه مخاطب است. به اعتقاد من اتفاقی که برای ملایی رخ داده، متأثر از برنامه ای حداقل 2 ساله است که دشمنان روی آن کار می کنند؛ در حالیکه بخش مهمی از جودوی ما خواب بوده و به آن توجه نکرده است. این مسئله هم دلایل مختلفی دارد که یک بخش آن تغییر رئیس فدراسیون است و بخش دیگر این است که ما اصلاً در حوزه مدیریت ورزش کار نکرده ایم و بیشتر نتیجه گرایی را مدنظر قرار داده ایم. آن چیزی که اهمیت دارد، وضعیت موجود است. هر جا جلوی ضرر را بگیریم، منفعت است.
وی، ادامه داد: اکنون رژیم صهیونیستی با کار کردن در زمینه های رسانه ای، جامعه را به مرزی می رسانند که به این نتیجه برسند، ما یک سری مسئولین ناکارآمد و اوضاع بهم ریخته داریم. با این شرایط طبیعی است که افرادی مانند ملایی بروند؛ در حالیکه ملایی و امثال وی به هر جایی که رسیده اند، از سرمایه های کشور بوده است.
وی، تأکید کرد: تعلیق فدراسیون جودوی ایران، یک حرکت کاملاً حساب شده است. هدفشان این است ورزش ایران که به عنوان یکی از پایه های جدی مردم ایران شناخته می شود را مورد هدف قرار دهند و از آنجا به طرف مسائل دیگر بروند. موضوع اصلی تغییر سیاست های نظام است. از ورزش شروع می شود، بحث به مسائل دیگر هم می رسد.
مسئول اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان، افزود: موضوع دیگری که در کشور از آن رنج می بریم، بحث سواد رسانه ای است. آموزش سواد رسانه ای، علی رغم اینکه اکنون در مدارس کتابی درباره آن آموزش داده می شود، جدی نیست. مخاطبان ما واقعاً در معرض امواج رسانه ها هستند و اطلاعات صحیح را نمی گیرند.
ناظمی، در پاسخ به این سوال که وقتی ماجرایی مثل پناهندگی ملایی مطرح می شود، وظیفه نهادهای رسمی و مسئول چیست، بیان کرد: وقتی گزارشگری مثل میرزایی از کشور خارج می شود، صدا و سیما مدتی در سکوت بود. کار درستی هم انجام داد؛ زیرا باید بررسی کند و اقدام عجولانه انجام ندهد. رسانه هایی که مقابل کشور و مجموعه نظام هستند، دقیقاً در حفره هایی قرار می گیرند که می دانند بنا به دلایلی نمی توانند پاسخ بدهند یا نمی خواهند وارد شوند یا ملاحظاتی وجود دارد. جودوکاری از کشور خارج شده و در کشور دیگر پناهنده شده است. برای دشمنان هیچ مشکلی پیش نمی آید که بخشی را بگویند یا خیر؛ زیرا برای آنها اصلاً منافع ملی مطرح نیست. هر آنچه که بتوانند صدمه بزند را بیان می کنند؛ ورزشکارمان هم در اختیار آنها قرار گرفته است. به نظرم ملایی روزهای خیلی سخت تری هم خواهد داشت. در برابر دوربین آنها قرار می گیرد و حتی برایش دیکته می کنند که چه چیزهایی را بگوید. تصاویر ویدئویی را که نگاه می کنم، کاملاً مشخص است که چقدر کات خورده و مجدداً برداشت شده است؛ یعنی برای این فرد یک سناریو نوشته و جلویش گذاشته اند. در مقابل، کشوری وجود دارد که فدراسیونش در حال تعلیق است؛ یعنی صدمه اصلی برای ما است. ما باید هوشمندانه تر عمل کنیم تا بیش از این ضرر نخوریم.
وی، با بیان اینکه من نقدهای جدی دارم، اظهار کرد: ما مدت 2 سال است که ملایی را به حال خود رها کرده ایم. بنده به دفعات با رئیس فدراسیون جودو درباره این جوان صحبت کرده ام؛ وی به من اطمینان می داد و می گفت اتفاقی نمی افتد. حال می بینیم که ما برای این موضوع هیچ پیش بینی هم نداشته ایم.
ناظمی درباره نقش وزارت ورزش در بروز چنین اتفاقی گفت: وزارت ورزش بر سر یک سری آرمان های کشور که استراتژی نظام است، پایداری می کند و حاضر است برای این آرمان هر گونه هزینه ای هم بدهد. در جبهه مقابل هم افرادی هستند که این موضوع را قبول ندارند و می خواهند به هر شکلی سیاست های کلی نظام را بهم بزنند؛ حال در این شرایط جوانی هم پیدا می شود که بازیچه آنها قرار می گیرد؛ مانند هزاران نفر دیگر که چنین اتفاقی برایشان رخ داده است.
وی، در پاسخ به این پرسش که آیا راهکارهای ما برای حضور یا عدم حضور ورزشکاران در مسابقه ای با سیاست های کلی کشور تناسب دارد یا خیر، تشریح کرد: اکنون یکی از مشکلاتی که ما خودمان دامن زده ایم، بحث پاداش است. اینکه ما قهرمانمان را به عدد و سکه ای که در قبال پوشیدن پیراهن ملی و افتخاری که برای کشور بدست می آورد، وابسته کنیم، اتفاقی دل آزار است. ما ارزشی را در کشورمان کمرنگ کرده ایم و حتی روزهای تاریکتری را برای آن می بینیم. بسیار پیش آمده که قهرمانانمان خواسته های بسیار بزرگی داشتند که از عهده نه تنها فدراسیون، بلکه چند وزارتخانه برنمی آمد. تصورشان این بود که اگر ما این کار را انجام داده ایم، حال شما هم باید در قبالش پاداش بزرگی به ما بدهید؛ یعنی یک معامله ای می خواست اتفاق بیافتد که یک طرفش سرمایه های مردم بود.
میرحسینی، رئیس رادیو ورزش، درباره ماجرای پناهندگی ملایی و تعلیق فدراسیون جودو اظهار داشت: طبق گفته های مسئولین ملایی نزدیک به 2 سال به صورت رسمی و غیر رسمی اظهار نارضایتی کرده است. چرا این مسئله مدیریت نشده و شرایطی که این فرد از نظر روانی و مالی نیاز داشته، تأمین نشده است. این وظیفه کیست؟ چرا مسئولین پاسخ نمی دهند و این مسئولیت را برعهده نمی گیرند؟
وی، ادامه داد: بیش از یک دهه می گذرد که رژیم صهیونیستی به حوزه ورزش وارد شده و سعی کرده با برنامه ریزی به نفع خود اتفاقاتی را رقم بزند. این رژیم بهترین مربیان، سرمربیان و ورزشکاران را ترک تابعیت داده و زیر پرچم خودش آورده است. آیا ما باید می نشستیم و دست روی دست می گذاشتیم؟ در طول این 10 سال چه اقداماتی در حوزه دیپلماسی ورزش انجام داده ایم؟ این اقدامات هم وظیفه اصی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک است.
نکته سوم این است که چرا ما از نظر حفاظتی، صیانت، اعتقادی، فرهنگی، آموزشی، تربیتی و اعتقادی روی سرمایه های ملی همچون قهرمانان کار نمی کنیم که در مواقع حساس تصمیم درست بگیرند؟ این موارد وظایف اصلی است. چرا دوستان فرار رو به جلو می کنند؛ در حالیکه باید بپذیرند در انجام مسئولیت ها کوتاهی شده است و باید به مردم پاسخگو باشند.
مسئول اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان، در مقابل صحبت های رئیس رادیو ورزش گفت: در خیلی موارد دستگاه ورزش ما در حوزه دیپلماسی ورزش باید یک برنامه بلند مدت داشت که متأسفانه کار نشده است. بله؛ باید به ملایی توجه می شد. با توجه به تغییر مدیریت ها و نابسامانی های موجود در فدراسیون جودو، ساختار و شرایط مناسب برای توجه به ورزشکاران وجود نداشت.
وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی ادامه دادن به این موضوع کار اشتباهی است، افزود: به نظرم نباید دیگر هزینه هایمان را بیشتر کنیم.
ناظمی، در پاسخ به این سوال که آیا اکنون ما برای فدراسیون کشتی و یا هر فدراسیون دیگری برنامه داریم که با چنین مسائلی مواجه نشود، بیان کرد: حتماً به بخش هایی فکر شده است. در مسابقات نورسلطان هم پیش بینی بود که حداقل 5 کشتی گیر رژیم صهیونیستی مقابل کشتی گیر ما قرار بگیرند؛ جالب اینجاست ملایی که رشته اش جودو است، در گفتگوهایش به این مسئله اشاره کرد. آینده نگری دشمنان تا به اینجاست؛ اما متأسفانه ما متفرق هستیم. لازم است همه به هم کمک کنیم.
برنامه ورزش و جامعه، با اجرای درخشنده، روزهای شنبه تا پنج شنبه، ساعت 11:30 به مدت 1 ساعت از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود. 11:30 به مدت 1 ساعت از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور