مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

اختلال بدریخت انگاری و عقده آدونیس!

در برنامه "مشاور" دوشنبه 24 شهریور، دکتر بیتا بردبار آذری، مدرس دانشگاه و متخصص فیزیولوژی ورزشی، درباره اختلال بدریخت انگاری و عقده آدونیس مطالبی را بیان کرد.

1398/06/25
13:33

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، مدرس دانشگاه و متخصص فیزیولوژی ورزشی، در ارتباط با اختلال بدریخت انگاری اظهار داشت: بدریخت انگاری یک اختلال وسواسی است. شخصی که دچار این اختلال است، یک نقص خیالی را برای خود بسیار بزرگ می بیند و درگیر آن می شود؛ مانند افرادی که احساس ریزش مو، جوش زدن، چاقی و غیره می کنند. این افراد از نظر روانی و عصبی درگیر آن مشکل خیالی می شوند و سعی می کنند به هر طریق ممکن آن را از بین ببرند.

دکتر بردبار آذری، ادامه داد: بعضی از افراد بدریخت انگاری را در زمره برنامه های روزانه خودشان قرار می دهند؛ یعنی اگر آن مشکل را برطرف هم کنند، روز بعد قسمت دیگری از بدن را دچار آن اختلال می بینند. اختلال بدریخت انگاری بیشتر در آقایان دیده می شود. آقایان بدریختی را بیشتر در بحث ماهیچه ای بدن می بینند و دوست دارند که تغییرات عضلانی را در بدن خودشان داشته باشند. آنها احساس می کنند که عضلاتشان ضعیف و ناتوان هستند؛ در صورتیکه آن عضلات حجم طبیعی خودشان را دارند. چنین فردی سعی می کند به هر طریقی حتی استفاده از داروها و مکمل ها افزایش حجم داشته باشد.

این متخصص فیزیولوژی ورزشی، افزود: در خانم ها هم این مشکل وجود دارد؛ اما بیشتر در افرادی که ورزشهایی مثل بدنسازی انجام می دهند، چنین مشکلی دیده می شود.

وی، درباره عقده آدونیس اظهار کرد: شرایط عقده آدونیس تقریباً مانند بدریخت انگاری است؛ اما تفکرش کمی تفاوت دارد. این معضل هم در آقایان بیشتر دیده می شود. افراد سعی می کنند خود را از نظر عضلانی مشابه افراد مشهور ورزش و رسانه کنند. این افراد به شدت شیفته حجم عضلانی هستند و حتی از اینکه بدنشان به صورت طبیعی باشد، شرم دارند.

برنامه مشاور، امروز با اجرای محمودوند روی آنتن رفت. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور