مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

دلایل صدای مفصل زانو و مچ پا


برنامه "مشاور" دوشنبه 11 شهریور، با حضور دکتر بیتا بردبار آذری، مدرس دانشگاه و متخصص فیزیولوژی ورزشی، به بررسی علل صدا مفصل زانو و مچ پا اختصاص داشت.

1398/06/11
15:32


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی، در خصوص موضوع برنامه اظهار داشت: اساساً صدا دادن مفاصل به خصوص در ناحیه زانو و مچ پا بیشتر شایع است و ممکن است برای افراد ترسناک به نظر بیاید. این صدا طبیعی است؛ البته گاهی می تواند عارضه دار باشد.
وی، همچنین توضیح داد: زمانیکه افراد مفصل را خم و راست می کنند، ممکن است به دلیل آزادسازی گازها و حباب های مایع بین مفصلی صداهایی ایجاد شود. اگر این صدا همراه با التهاب و درد باشد، آن زمان می گوییم صدا خطرناک است و حتماً باید پیگیری شود؛ زیرا ممکن است سائیدگی غضروف های بین مفصلی را ایجاد کند و باعث بدتر شدن آن حالت شود. در صورت وجود چنین مشکلی گاهاً دیده می شود که حرکت مفصل دچار مشکل و حتی کند می شود. در غیر اینصورت ممکن است به علت آزادسازی حباب ها یا بازگشت تاندون های مفصل به جایگاه خود چنین مشکلی ایجاد شود؛ گاهی هم آن مفصل از رباط ها برای حرکت دادن خود آن مفصل استفاده می کند و فشار را روی سایر بافت ها اعمال می کند.
دکتر آذری، خاطرنشان نمود: این صدا ممکن است در سنین جوانی، میانسالی و حتی سالمندی شنیده شود. هر چه سن بالاتر می رود، این مسئله شایع تر است.
برنامه مشاور، با اجرای دکتر شهاب اولیایی، همه روزه به جز جمعه ها، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور