مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

آشنایی با عوامل بروز آرتروز

برنامه "مشاور" چهارشنبه 6 شهریور، با حضور دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصب و عضله، به عوامل ایجاد آرتروز پرداخت.

1398/06/06
13:49

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصب و عضله، درباره بیماری آرتروز و عوامل ایجاد آن گفت: آرتروز یک بیماری چند وجهی می تواند باشد؛ یعنی چند عامل در کنار هم قرار بگیرند و این بیماری را رقم بزنند. یک عامل تغذیه است که عامل بسیار مهمی است و متأسفانه بسیاری افراد به دلیل کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی بد کاری می کنند که دچار آرتروز می شوند.
دکتر خوبی، ادامه داد: افرادی که چربی را به طور کامل از رژیم غذایی شان حذف می کنند، در واقع ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین D را از رژیم غذایی خود حذف می کنند. با این اتفاق فرد بعد از یک مدت دچار آرتروز می شود. وقتی فردی با هدف کاهش وزن لبنیات را به طور کامل از رژیم غذایی حذف می کند، مسیر بروز آرتروز را در بدن خود مهیا می کند.
وی، تأکید کرد: افراد به جای رژیم غذایی خودسرانه بهتر است به یک متخصص مراجعه کنند و اجازه بدهند کاهش وزنشان علمی و حساب شده کاهش پیدا کند.
دکتر خوبی به دیگر عوامل بروز آرتروز پرداخت و گفت: دومین عاملی که می تواند در بروز آرتروز اثر بگذارد، عامل قدرت عضلات، لیگامنت ها و لاغر بودن است. داشتن عضلات قوی می تواند افراد را از ابتلا به آرتروز دور کند یا اگر دچار آرتروز شدند، عوارض آن را به تأخیر بیاندازد. نقطه مقابل لاغر بودن و ضعف عضلانی، چاقی است. بعضی افراد عضلات خوبی دارند؛ اما ترکیب بدنی خوبی ندارند و چاق هستند. این چاقی هم به دلیل بار اضافه ای که روی مفصل وارد می کند، باعث ایجاد درد و آسیب های آرتروزی می شود.
عامل بعدی میزان تحرک است که یک عامل بسیار مهم برای بروز آرتروز شناخته می شود. پرتحرکی و کم تحرکی هر دو موجب بروز این عارضه می شوند. تحرک باید متعادل باشد.
برنامه مشاور، با اجرای شهریاری، همه روزه به جز جمعه ها، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور