مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

علت درد پشت سر در حین ورزش چیست؟

در برنامه "مشاو" شنبه 2 شهریور، دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی و عضو هیأت علمی دانشگاه، در خصوص درد پشت سر هنگام فعالیت ورزشی توضیحاتی را ارائه کرد.

1398/06/02
20:22

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در پاسخ به این سوال مخاطب که وقتی ورزش می کنم پشت سرم درد می گیرد، علت چیست و برای درمان آن چه اقدامی انجام بدهم، بیان کرد: عوامل مختلفی باعث بروز چنین مشکلی می شود. یک مورد بحث کوتاهی تاندون هایی است که از پشت گردن به استخوان پس سری وصل می شوند. معمولاً در افراد مبتلا به ناهنجاریهایی مثل سر به جلو، کجی گردن و کایفوز پشتی (قوز پشتی) اینگونه دردها دیده می شود. قند خون و فشار ورزش هم از دیگر عواملی است که این درد را ایجاد می کند.
دکتر خوبی، در خصوص نحوه تشخیص علت درد گفت: فرد به عضلات پشت گردن و ذوزنقه دست بزند تا قسمت پایینی گوش حرکت کنند و فشار بدهد؛ اگر هنگام فشار درد احساس کرد، علت ناهنجاریهای بدنی است.
این متخصص فیزیولوژی، خاطرنشان کرد: به این افراد توصیه می کنم مدتی حدود 3 تا 6 روز به فعالیت ورزشی نپردازند و شروع به آزادسازی عضلات کنند. برای این منظور می توان از دوش آب گرم، ماساژ، کیسه آب گرم و ثابت کردن گردن استفاده کرد و به آرام کردن عضلات پرداخت. با انجام این اقدامات در هنگام ورزش دیگر دچار درد نخواهند شد.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا یوگا می تواند به این افراد کمک کند، تصریح کرد: کلاً تا چند روز حرکت برایشان مضر است. حتی تمرینات پیلاتس و یا یک درازنشست ساده می تواند آسیب فرد را بدتر کند.
برنامه مشاور، با اجرای محمودوند، همه روزه به جز جمعه ها، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور