مشاور هر روز به جز جمعه از ساعت 08:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مشاور

داروهای استروئیدی؛ کاربردها و عوارض جانبی

برنامه "مشاور" دوشنبه 7 مرداد، با حضور دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی و مدرس دانشگاه، به موضوع داروهای استروئیدی اختصاص داشت.

1398/05/07
14:57

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی، درباره داروهای استروئیدی و موارد مصرف آن عنوان کرد: استروئیدها برای فیزیولوژی بدن بانوان نامناسب هستند؛ هرچند که برای آقایان هم ممانعت هایی وجود دارد؛ اما به لحاظ اینکه این هورمون در بدن آقایان تولید می شود، عوارض جانبی کمتری نسبت به بانوان دارد. با مصرف استروئیدها یک سری اختلالات در حوزه بانوان خود را بیشتر نمایان می کند که عوارض جانبی حادتری نسبت به آقایان است.

وی، در تشریح عوارض ناشی از مصرف داروهای استروئیدی گفت: در نتیجه مصرف این داروها بحث کاهش حجم توده ناحیه سینه را داریم؛ بافت عضلانی توده چربی زیر سینه افزایش پیدا می کند و ظاهر زنانه را دچار اختلال می کند؛ تغییرات صوتی را در افراد استفاده کننده داریم؛ اختلالات تخمک گذاری و رویش موهای زائد نیز در بانوان ایجاد خواهد شد.

دکتر آذری، اظهار کرد: خیلی از افراد فکر می کنند هر شخصی استروئیدها را مصرف می کند، می تواند بدن خوش فرم و قوی داشته باشد؛ در حالیکه این تصور اشتباهی است و هر فردی که بدن حجیمی داشته باشد، نشاندهنده قدرت وی نیست؛ در کنار آن ممکن است اختلالات سیستم ایمنی و کبد را به همراه داشته باشد که حتی فرد نتواند در یک باشگاه هم حضور پیدا کند.

وی، در پاسخ به این سوال که مکمل ها را برای چه کسانی تجویز می کنید، بیان کرد: معمولاً ما مکمل ها را به افرادی که ورزشکار حرفه ای هستند یا در شرایط محیطی قرار دارند که آن مواد غذایی در دسترسشان نیست، توصیه می کنیم یا برخی از مکمل ها جنبه درمانی دارند؛ به طور مثال در برخی از سوختگی ها نیاز است که از این مکمل ها برای ترمیم بافت پوستی استفاده شود؛ اما برای یک فرد عادی استفاده از این مکمل ها توصیه نمی شود.

برنامه مشاور، روزهای شنبه تا پنج شنبه، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور