مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

دردهای شانه، گردن و دست‌ها را جدی بگیریم

برنامه "مشاور" شنبه 22 تیر، با حضور دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی و عضو هیأت علمی دانشگاه، به بررسی علل دردهای شانه، گردن و دست‌ها پرداخت.

1398/04/22
13:00

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی و عضو هیأت علمی دانشگاه، در ارتباط با دلایل ایجاد درد در ناحیه شانه، گردن و دست ها گفت: امروزه به دلیل اینکه استفاده از موبایل، کامپیوتر و رانندگی زیاد شده است، بسیاری از افراد، به ویژه افرادی که از نظر عضلانی ضعیف هستند، دچار دردهایی در ناحیه گردن، کمربند شانه ای و دست ها می شوند. این دردها معمولاً با دردهای ارجاعی و تیرکشنده در ناحیه بازوها، پشت بازو، ساعد و حتی بی حس شدن انگشتان دست همراه هستند. ممکن است افراد اینگونه دردهای ارجاعی را با آسیب های گردن اشتباه بگیرند. در چنین شرایطی فرد احساس می‌کند که دچار آسیب‌های دیسک گردنی شده است. بسیاری افراد بعد از ام آر آی متوجه می شوند دیسک مشکلی ندارد و فقط اعصابی که از این مسیر رد می شوند، دچار گیرافتادگی شده اند.

دکتر خوبی، خاطرنشان کرد: کسانی که دچار ناهنجاری سر به جلو، کایفوز پشتی و سینه فرو رفته می‌شوند، معمولاً افرادی هستند که از نظر عضلانی و به خصوص در ناحیه کمربند شانه‌ای ضعیف هستند. غالباً کارمندان و رانندگان دچار سندروم TOS می‌شوند؛ یعنی عصب براکیال آنها تحت فشار قرار می‌گیرد و باعث کرختی و بی حسی در ناحیه دست ها و انگشتان می‌شود.

توصیه می‌شود که اینگونه افراد در مرحله اول به رفع ناهنجاری‌های خودشان بپردازند؛ تمرینات اصلاحی و ماساژ را جدی بگیرند و از انجام کارهای تکراری در یک پوزیشن تا جای امکان بپرهیزند.

وی، در پاسخ به این پرسش که آیا خود شخص می تواند تشخیص بدهد که آسیب ناشی از دیسک مهره ای است یا حتماً باید به پزشک مراجعه کند، اظهارکرد: در شرایطی که درد خیلی زیاد باشد، توصیه می شود به پزشک مراجعه کند؛ اما اگر فرد با فشار دست دچار درد در عضلات اطراف گردن تا ناحیه استخوان پس سری شود، نشان دهنده تنش، گرفتگی و کوتاهی عضلات است. همچنین وقتی فرد با فشار دست در ناحیه کول یا تراپزیوس دچار درد شود، می تواند تشخیص دهد که تریگرپوینت ها باعث اینگونه دردها شده است. ناهنجاری سر به جلو هم از دیگر علائم این دردهاست.

برنامه مشاور، روزهای شنبه تا پنج شنبه، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور