مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

ارتباط بعد روانی و جسمانی انسان


برنامه "مشاور" چهارشنبه 5 تیر، با حضور دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی و عضو هیأت علمی دانشگاه، به بررسی اثرات بعد جسمانی و روانی بر یکدیگر پرداخت.

1398/04/05
13:11


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی عضلانی، به بررسی ارتباط بعد روانی با بعد جسمانی انسان پرداخت و گفت: به طور کلی انسان ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد. یک سری از افراد همیشه افکار منفی دارند و بالعکس یک سری افراد افکار مثبت دارند. آنهایی که اندیشه های مثبت دارند، همیشه تصور می کنند که فرد خوش شانسی هستند و افراد با تفکرات منفی از بدشانسی خود گلایه می کنند و واقعاً چنین اتفاقی برایشان رخ می دهد. بسیاری از دردهای مردم به خاطر افکار منفی است و این مسئله از نظر روانشناسی ثابت شده است. اگر ما درست فکر کنیم و انرژیهای مثبت اطراف خودمان را جذب کنیم، مطمئناً برای ما آنقدر مشکلات و درد ایجاد نخواهد شد. درصورتیکه فردی مثبت اندیشی بلد نیست، باید به یک متخصص روانشناسی مراجعه کند.
وی تصریح کرد: بسیاری اوقات که دردها ذهن انسان را درگیر می کند، محل درد را نیز تحریک می کند. وقتی انسان به ورزش می پردازد به دردش توجه نخواهد کرد. گاهی پیش می آید که فرد دچار درد دندان است و بعد از انجام فعالیت ورزشی می گوید درد دندانم خوب شد که این مسئله به چند دلیل است: 1- فکرش درگیر یک سری مسائل دیگر شده و درد را فراموش کرده است. 2- در اثر ورزش یک سری هورمون های شادی آور در بدن ترشح شده است.
دکتر خوبی، افزود: اکسی توسین، آندورفین، بتا آندورفین و دوپامین هورمون های شادی آور هستند که در ورزش های لذت بخش ایجاد می شوند. دوپامین، هورمون شگفتی آور و لذت است و زمانی ترشح می شود که فرد انتظار چیزی را ندارد، ولی اتفاق می افتد. لحظه سوپرایز کردن، لحظه ای است که هورمون دوپامین فرد ترشح می شود و دردهایش فراموش می شود. بنابراین روان و جسم به دلیل تغییرات هورمونی و آنزیمی روی هم اثر می گذارند.
برنامه مشاور، با اجرای محمودوند، روزهای شنبه تا پنج شنبه، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور