مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

اثرات ورزش بر فشارخون


در برنامه "مشاور" دوشنبه 27 خرداد، دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزشی، درباره ارتباط ورزش با فشارخون توضیحاتی را بیان کرد.

1398/03/28
08:20


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، متخصص فیزیولوژی ورزشی، در تعریف بحث فشارخون بیان کرد: نیرویی که در دستگاه گردش خون موجب به جریان انداختن خون می شود را فشارخون می نامند. این فشارخون در یک دوره قلبی، یک انقباض حداکثری و یک انقباض حداقلی دارد که با عنوان ماکسیمم (فشاربیشینه) و مینیموم (فشار کم) شناخته می شود.
وی، در خصوص ارتباط ورزش با فشارخون بالا گفت: عدم فعالیت بدنی خود زمینه ساز بسیاری از بیماریهاست و معمولاً بیماریهای مزمن مثل فشارخون را افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده افرادی که فعالیت بدنی با شدت متوسط دارند، نسبت به سایرین که فعالیت بدنی ندارند، کمتر دچار بیماریهای مزمن قلبی و عروقی می شوند.
ما بیماریهایی داریم که ممکن است به علت بحث های ژنتیکی همراه ما باشند؛ اما بیماریهایی که به علت سبک زندگی در بدن به وجود می آیند را می توانیم پیشگیری کنیم. یکی از بیماریهایی که قابل کنترل است، البته اگر به دلیل سبک زندگی به وجود آمده باشد، بیماریهای قلبی عروقی است. بیماریهای قلبی عروقی در کشورهای مختلف عامل ابتدایی مرگ و میرهای حال حاضر است که خود به دلیل سبک های زندگی و شرایط بدی است که در جوامع در حال گذر است.
این متخصص فیزیولوژی ورزش، تأکید کرد: اگر 3 بار در هفته و هر جلسه به میزان یک ساعت برنامه تمرینی داشته باشیم، به میزان بسیار زیادی می توانیم از بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری کنیم. اگر هم زمان یک ساعته نداریم، می توانیم در 6 روز هفته و به مدت نیم ساعت به فعالیت بدنی بپردازیم. این فعالیت ها در کاهش فشار خون بسیار مؤثر خواهند بود.
برنامه مشاور، کاری از گروه ورزش و جامعه، هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور