مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

نقش تغذیه و ورزش در پیشگیری و درمان کبد چرب


برنامه "مشاور" یکشنبه 12 خرداد، با حضور دکتر شاهین صالحی، کارشناس پزشکی ورزشی، به بحث کبد چرب پرداخت.

1398/03/13
08:10


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر شاهین صالحی، کارشناس پزشکی ورزشی، در تعریف مختصری از کبد چرب گفت: کبد چرب، یعنی سلولهای کبدی بیش از حد نرمال بافت چربی را در خود ذخیره کنند؛ در ادامه عملکرد این سلولها کاهش پیدا می کند و در نهایت از بین می روند و آنزیم های کبدی افزایش پیدا می کند.
وی، در خصوص روش تشخیص کبد چرب اظهار کرد: روش تشخیص شایعی که وجود دارد، سونوگرافی است. سونوگراف با این اقدام تشخیص می دهد، نمایی که از کبد به نمایش درآمده است، نمای چربی است یا خیر. کبد چرب به سطح 1،2،3 و حتی فیبروز کبدی تقسیم بندی می شود. اگر بخواهیم دقیق تر تشخیص بدهیم، به وسیله فیبرهای اپتیک می توان این کار را انجام داد.
دکتر صالحی، خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که با آزمایش خون نمی توان به کبد چرب تشخیص قطعی داد؛ اما تا حدی قابل توجه است. در آزمایش خون وقتی آنزیم های کبدی بالا برود به کبد چرب مشکوک می شویم؛ در حالیکه بالا رفتن هر آنزیمی قطعاً نمی تواند کبد چرب باشد.
کبد چرب از این جهت اهمیت دارد که اگر همان رژیم نابسامان و کمبود فعالیت را داشته باشیم، کبد شروع به خرابتر شدن و چربتر شدن می کند؛ تا به جایی می رسد که دیگر آن کبد کار طبیعی خود را نمی تواند انجام دهد.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا دوره پاکسازی که در باشگاه ها رواج دارد، می تواند آسیبهایی که به کبد ایجاد شده است را جبران کند، عنوان کرد: قسمت عمده این پاکسازی معمولاً داروی آندروژنیک است که می تواند برای ما عوارضی را ایجاد کند. این عوارض، می تواند یک سری تغییرات ظاهری برای ما به همراه داشته باشد؛ به طور مثال ممکن است بزرگ شدن ناحیه سنیه را ایجاد کند. به همین جهت یک سری داروهایی می دهند که جلوی این عوارض را بگیرد؛ اما نتیجه اش این است که دارو دوباره به کبد می رود و یک فشار مضاعف به کبد وارد می کند.
برنامه مشاور، با اجرای شهاب اولیایی، هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور