از ساعت به مدت

نقش تغذیه و ورزش در پیشگیری و درمان كبد چرب


برنامه "مشاور" یكشنبه 12 خرداد، با حضور دكتر شاهین صالحی، كارشناس پزشكی ورزشی، به بحث كبد چرب پرداخت.

1398/03/13
08:10


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر شاهین صالحی، كارشناس پزشكی ورزشی، در تعریف مختصری از كبد چرب گفت: كبد چرب، یعنی سلولهای كبدی بیش از حد نرمال بافت چربی را در خود ذخیره كنند؛ در ادامه عملكرد این سلولها كاهش پیدا می كند و در نهایت از بین می روند و آنزیم های كبدی افزایش پیدا می كند.
وی، در خصوص روش تشخیص كبد چرب اظهار كرد: روش تشخیص شایعی كه وجود دارد، سونوگرافی است. سونوگراف با این اقدام تشخیص می دهد، نمایی كه از كبد به نمایش درآمده است، نمای چربی است یا خیر. كبد چرب به سطح 1،2،3 و حتی فیبروز كبدی تقسیم بندی می شود. اگر بخواهیم دقیق تر تشخیص بدهیم، به وسیله فیبرهای اپتیك می توان این كار را انجام داد.
دكتر صالحی، خاطرنشان كرد: نكته مهم این است كه با آزمایش خون نمی توان به كبد چرب تشخیص قطعی داد؛ اما تا حدی قابل توجه است. در آزمایش خون وقتی آنزیم های كبدی بالا برود به كبد چرب مشكوك می شویم؛ در حالیكه بالا رفتن هر آنزیمی قطعاً نمی تواند كبد چرب باشد.
كبد چرب از این جهت اهمیت دارد كه اگر همان رژیم نابسامان و كمبود فعالیت را داشته باشیم، كبد شروع به خرابتر شدن و چربتر شدن می كند؛ تا به جایی می رسد كه دیگر آن كبد كار طبیعی خود را نمی تواند انجام دهد.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا دوره پاكسازی كه در باشگاه ها رواج دارد، می تواند آسیبهایی كه به كبد ایجاد شده است را جبران كند، عنوان كرد: قسمت عمده این پاكسازی معمولاً داروی آندروژنیك است كه می تواند برای ما عوارضی را ایجاد كند. این عوارض، می تواند یك سری تغییرات ظاهری برای ما به همراه داشته باشد؛ به طور مثال ممكن است بزرگ شدن ناحیه سنیه را ایجاد كند. به همین جهت یك سری داروهایی می دهند كه جلوی این عوارض را بگیرد؛ اما نتیجه اش این است كه دارو دوباره به كبد می رود و یك فشار مضاعف به كبد وارد می كند.
برنامه مشاور، با اجرای شهاب اولیایی، هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور