مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

نقش ورزش در پیشگیری از سرطان سینه

برنامه "مشاور" دوشنبه 6 خرداد، با حضور دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزش، درباره بحث سرطان سینه و فعالیت ورزشی بانوان شیرده توضیحاتی را ارائه کرد.

1398/03/07
08:47

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی ورزش، در ارتباط با نقش ورزش در پیشگیری از سرطان سینه عنوان کرد: افراد با توجه به اینکه در چه درجه ای از بحث سرطان سینه قرار دارند، می توانند یک سری از فعالیت ها را انتخاب کنند؛ اما حتماً باید نوع فعالیتشان تحت نظر یک متخصص باشد؛ زیرا این افراد به لحاظ داروهایی که دریافت می کنند و شرایط خاص روحی و روانی شان می طلبد که به صورت تخصصی تر با آنها برخورد شود.
دکتر بردبار آذری، افزود: عملاً فعالیت ورزشی می تواند برای این بیماران مفید باشد. فعالیت ورزشی می تواند کنترل کننده باشد و حتی بیماری را بهبود دهد. در این بیماران بحث روحی و روانی بسیار اهمیت دارد و ورزش نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد. فعالیت ورزشی باعث می شود افراد بیمار خیلی راحت تر با مشکل خود کنار بیایند و قویتر شوند.
وی، در پاسخ به این سوال که بعضی از بانوان شیرده تصورشان بر این است که نباید ورزش انجام بدهند و فعالیت ورزشی بر تغذیه فرزند و سلامتی خودشان تأثیر می گذارد، آیا این باور درست است یا خیر، بیان کرد: این یکی از باورهای بسیار غلط است؛ زیرا بهترین زمانیکه بانوان می توانند بدن را از تغییرات ایجاد شده در دوران بارداری اصلاح کنند، بعد از دوران بارداری است و نباید زیاد فاصله بیافتد.
بهترین زمان فعالیت ورزشی برای زایمان های طبیعی، 4 هفته بعد از زایمان و برای سزارین 8 هفته بعد از تولد فرزند است. البته منظور این نیست که نمی توانند پیاده روی داشته باشند؛ بلکه فعالیت های تخصصی را می توانند به بعد از ریکاوری بدن موکول کنند.
وی، تصریح کرد: یکی از موادی که در بافت شیر ممکن است ترواش شود، لاکتیک است که می تواند برای نوزادان بی قراریهایی را ایجاد کنند. بانوان می توانند قبل از فعالیت ورزشی مقداری شیر را بدوشند و در داخل یخچال نگهداری کنند و در موارد نیاز به فرزند بدهند. بانوان باید مایعات زیاد مصرف کنند؛ زیرا دفع اسیدلاکتیک را بیشتر کرده و مادر شرایط بهتری پیدا می کند.
برنامه مشاور، امروز با اجرای شهاب اولیایی روی آنتن رفت. این برنامه هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور