باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

ویروس فیفا به جان فوتبالیست های کشورمان

برنامه باشگاه پنجشنبه 2 آبان با حضور دکتر مجید جلالی، متخصص تربیت بدنی به توضیح در خصوص ویروس فیفا در میان بازیکنان فوتبال کشورمان پرداخت.

1398/08/04
09:12

به گزارش رادیو ورزش؛ در آخرین بازی استقلال فرشید اسماعیلی، جمله ای به زبان آورد که نشان از خستگی و نارضایتی وی از برنامه ریزی های لیگ داشت. اسماعیلی گفت: در کجای دنیا هر 4 روز یکبار مسابقه می گذارند؟ ما آسیب می بینیم و ...!
مشابه این حرفها را کالدرون، سرمربی پرسپولیس هم گفته بود: بازیکنان ما از تیم ملی ضربه خورده اند. بعد از بازی های فیفا به باشگاه هایشان برگشتند و وضعیتشان خیلی خوب نبود.
در واقع چالش بین برانکو ایوانکوویچ و کارلوس کی روش هم از همینجا شروع شد که برانکو اظهار کرده بود: بازیکنان وقتی به اردوی تیم ملی می روند افت می کنند و وقتی برمی گردند شرایط قبل را ندارند. ما هیچ وقت مدل استانداردی که در همه دنیا اجرا می شود در لیگ خودمان اجرا نکرده ایم. استاندارد ملی بیانگر این است که بازیکنان 72 ساعت قبل از بازی ملی در اختیار باشگاه هایشان قرار می گیرند و پس از بازی های ملی باز می گردند. ممکن است دو هفته پی در پی بازی وجود داشته باشد که در این حالت باشگاه ها بازیکنانشان را از 72 ساعت قبل در اختیار می گذارند و پس از طی یک هفته بازی دوم برگزار می شود و سرنجام باز می گردند. این اتفاق در میان روزنامه نگاران و کارشناسان فوتبال دنیا «ویروس فیفا» نام دارد.
این موضوع قابل بحث است که چقدر ویروس فیفا به فوتبال ما ضربه می زند و چه راه حلی برای خلاصی از این ماجرا وجود دارد یا چطور شرایط بهتری را فراهم کنیم تا بازیکنان با خستگی کمتری به باشگاه ها بازگردند و دچار افت نشوند و مربی بتواند استفاده بهتری از آنها کند و از همه مهمتر آسیب و مصدومیتی بازیکنان را تهدید نکند.
آنچه که از فوتبال دنیا می بینیم این است که بازیکنان معمولا روزهای شنبه و یکشنبه مشغول باشگاه های خودشان هستند و اگر لیگ قهرمانان یا لیگ اروپا رقابتی نداشته باشند؛ در جام حذفی مسابقه دارند و عمدتا روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه درگیر مسابقات اروپایی هستند. حالا سوال اینجاست که چطور بازیکنان اروپایی با این وضع کنار می آیند؟
دکتر مجید جلالی، متخصص تربیت بدنی در خصوص ویروس فیفا توضیح داد: این مشکل از طریق تکنولوژی تمرینی به راحتی قابل حل است. ما اگر بتوانیم این تکنولوژی را وارد کنیم و از طرفی علم بکارگیری آن را فرا بگیریم؛ بر بسیاری از مشکلات فائق می آییم. تجهیزاتی که امروزه برای ریکاوری و بازسازی وجود دارد این امکان را فراهم می آورد که طی زمان بین 4 تا 8 ساعت بازیکن را ریکاوری و یکروز بعد او را بازسازی کرد. در تمام دنیا برای ریکاوری بازیکن تجهیزات فوق پیشرفته ای وجود دارد؛ بطوریکه بازیکن را قادر به اجرای سه بازی سنگین در هفته می کند.
وی در ادامه گفت: ما از طریق علمی که در حوزه های تربیت بدنی داریم و همچنین تجهیزاتی که در اختیار داریم می توانیم بازیکنان پرتوان خود را طوری تربیت کنیم که فشاری بر آنها وارد نیاید. منتها ما از نظر تجهیزات عقب هستیم.
جلالی در پاسخ به این سوال که آیا فراهم کردن چنین تجهیزاتی برای تیم هایی مانند پرسپولیس، استقلال و سپاهان که تیم های بزرگی هستند یا تیمهایی مثل سایپا و پیکان که بودجه روشنی دارند؛ مقدور نیست؟! اظهار کرد: به دو دلیل مقدور نیست: 1- برای انجام اینگونه کارها باید در حوزه مدیریتی دارای دیدگاهی کاملا تخصصی و البته علم بود. 2- هم مدیریت مدیران کوتاه مدت است و هم قراردادهای بازیکنان کوتاه مدت. بنابراین مدیر ترجیح می دهد در این مدت کوتاه دست به کار پرهزینه ای که در طولانی مدت بازده دارد نزند و مثلا با خرید دو بازیکن قدرتمند باشگاه را سریعتر به جلو براند نه با تجهیز باشگاه به تکنولوژی بروز برای تقویت کل تیم.
برنامه باشگاه امروز با اجرای سعید زاهدیان پخش شد. این برنامه ساعت 18:30 روزهای پنجشنبه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه