باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

سعید آذری، مدیر عامل باشگاه ذوب آهن: خصوصی سازی در فوتبال ایران یک افسانه است

برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 24 در گفتگو با سعید آذری، مدیر عامل باشگاه ذوب آهن به آخرین اخبار این باشگاه پرداخت.

1398/05/25
19:39

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ سعید آذری، مدیر عامل باشگاه ذوب آهن پیرامون خصوصی سازی در فوتبال کشور اظهار کرد: خواهش می کنم که بحث خصوصی سازی را فراموش کنید و وقت خود و مخاطبانتان را تلف نکنید. خصوصی سازی افسانه ای غیرقابل انجام است که سالهاست در مورد آن صحبت می شود. به شما قول می دهم که شرایط و بسترش فراهم نخواهد شد.

وی ادامه داد: تمام کشورهای صاحب سبک فوتبال که میلیاردها دلار پول تولید می کنند، الگوهای قابل اجرایی برای ما هستند. ولی ساختار فوتبال ما اشکال دارد. وضعیت فوتبال ما شتر، گاو و پلنگ حرکت می کند. سازمان لیگ زیر نظر فدراسیون فوتبال اداره می شود. ما باید ساختاری مثل بوندس لیگا و لالیگا درست کنیم و همه باشگاه ها در قالب شرکت سهامی خاص سرمایه هایشان را بیاورند و از سیطره فدراسیون فوتبال بیرون بیایند. استقلال و پرسپولیس تحت هیچ شرایطی واگذار نمی شوند. خصوصی سازی باید از این دو باشگاه شروع شود و به بقیه باشگاه ها تسری پیدا کند. ولی چرا این دو باشگاه زیر نظر وزارت ورزش اداره می شود؟

آذری درخصوص شایعه برکناری او از مدیر عاملی باشگاه ذوب آهن گفت: سال 83 تا 88 مدیر عامل ذوب آهن بودم. بعد از ذوب آهن رفتم. سال 92 برگشتم. در آن وقت ذوب آهن پنج متر زمین تمرین نداشت. نزدیک بود به لیگ یک سقوط کند و بدهی هنگفتی هم داشت. من ایستادم و با همکاری مدیران عالی شرکت سهامی ذوب آهن، اعضای هیئت مدیره باشگاه، بازیکنان و هواداران باشگاهی بین المللی درست کردیم. این شرایط برای افرادی که دوست دارند در عرصه ورزش معروف باشند، جذابیت ایجاد می کند. هیچ مالکیتی در ذوب آهن ندارم. از سال 60 که به عنوان نوجوان وزنه بردار در این باشگاه شروع کردم تاکنون بیشترین خدمات را به ذوب آهن داده ام و عشقم این بود که این باشگاه در سطح بین المللی مطرح باشد. در کارم هم موفق بودم. با رفتن از ذوب آهن مشکلی ندارم الان هم اعتراضی ندارم. نمی توانم اجبار کنم که ثبات مدیریتی را در ذوب آهن نگه دارید. دست مدیران باز است و هر تصمیمی بگیرند روی چشمم می گذارم. سعید آذری آدمی نیست که تحت هر شرایط بماند.

مدیر عامل ذوب آهن تصریح کرد: وظیفه ام را در ذوب آهن به نحو احسن انجام داده ام. از سال 92 تاکنون 60 میلیارد تومان پول به باشگاه آورده ام. سه بار قهرمان جام حذفی، یک بار قهرمان سوپر جام و پنج سال متوالی است که در جام باشگاه های آسیا حضور داریم. 20 سال است که کارمند ذوب آهن هستم. با مدرک دانشجوی دکترای مدیریت با گروه 20 حقوق کارشناسان و مدیران ذوب آهن را می گیرم.

آذری در رابطه با عوامل موفقیت او در مدیریت باشگاه ذوب آهن بیان کرد: این یک کار سیستمی و گروهی است. داشتن نیروهای متخصص و تحصیل کرده ورزشی در پستهای مختلف، داشتن فلسفه و ماموریت، جدیت، آشنا بودن به نقل و انتقالات و حمایت شرکت سهامی ذوب آهن و مغزهای متفکر در ذوب آهن باعث موفقیت ما بود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر یک تصمیم گیرنده در فوتبال کشور بود، چه کاری انجام می داد، عنوان کرد: یک فلسفه جدید تعریف می کردم. اولین کاری که می کردم این بود که فدراسیون فوتبال را روی تیمهای ملی متمرکز می کردم. فوتبال باشگاهی را بطورکلی از بدنه فدراسیون فوتبال جدا می کردم و یک سازمان مستقل واقعی را تشکیل می دادم. فدراسیون فوتبال موظف به اموری مثل برنامه ریزی تیمهای ملی، برنامه های کلان و استراتژیک فوتبال است. باشگاه دای وظیفه فدراسیون فوتبال نیست. ولی بخش اعظم بودجه فدراسیون فوتبال از طریق فوتبال باشگاهی است و هیچ رئیس فدراسیونی علاقه به جدا کردن باشگاه ها به عنوان یک سازمان مستقل ندارد.

برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 24 مرداد با اجرای زاهدیان پخش شد. این برنامه پنجشنبه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه