باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

سهم ورزش در اقتصاد کشور

برنامه "باشگاه" جمعه 20 اردیبهشت، با رئیسی کیا، مدیرعامل سابق باشگاه راه آهن، در خصوص وضعیت باشگاه داری در ایران گفتگو کرد.

1398/02/21
09:22

به گزارش رادیو ورزش؛ رئیسی کیا، مدیرعامل سابق باشگاه راه آهن، در پاسخ به این سوال که وضعیت باشگاه داری در ایران را به لحاظ اقتصادی چطور می بینید، عنوان کرد: ورزش به عنوان تابعی از اقتصاد کلان ما، مستقل از عوامل دیگر قابل بحث و بررسی نیست؛ طبیعتاً اقتصاد ورزش هم به همین ترتیب است. ما اقتصاد ورزش را در محیط اقتصادی ایران مورد بحث قرار می دهیم و مستقل از اقتصاد ایران به ورزش نمی توان پرداخت؛ به ویژه اینکه صنعت ورزش ما در مقایسه با کشورهای همسایه و نورم های خوب بین المللی، سهم قابل توجهی در اقتصادمان ندارد.
وی، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی چند سال اخیر حتی گفته می شود یک مقدار افت کرده ایم و از نیم درصد به 4 دهم یا 3 دهم درصد رسیده ایم. در بهترین شرایط بعضی از آمارها می گوید سهم ورزش در اقتصادمان حدود یک درصد کل اقتصاد و درآمد ملی مان بوده است. این رقم، خیلی ناچیز است. در ترکیه صحبت از حدود 3 درصد و در بعضی از کشورها به بیش از 5 درصد اشاره شده است.
رئیسی کیا، در پاسخ به این سوال که برای رفع مشکل اقتصاد در ورزش چه باید کرد و چرا به این وضع دچار شده ایم، بیان کرد: ما اکنون که در شرایط سخت اقتصادی قرار گرفته ایم و اولین عواملی که از هزینه هایمان کم می کنیم، عامل فرهنگ، خرید کتاب و عامل ورزش است. اصولاً در جهت ترویج ورزش فعالیت زیادی انجام نداده ایم. اکنون تعداد زیادی از بیماران دیابتی و بیماریهایی که عامل اصلی آن فقر حرکتی است و نیز روند رو به رشد هزینه های درمان در جامعه را در جامعه ملاحظه می کنیم. این اتفاق یک نشانه بسیار قدرتمند از این است که ورزش در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است.
وی، نیز خاطرنشان کرد: وقتی سهم ورزش در اقتصادمان ضعیف است؛ یعنی ورزش همگانی و تحرک عمومی نداریم، بازار ورزش شکل نمی گیرد و در نتیجه ورزش حرفه ای و قهرمانی قوت نمی گیرد. ورزش حرفه ای قهرمانی باید پشتوانه مهم و بزرگی از ورزش همگانی داشته باشند. جامعه باید رویکرد ورزشی داشته باشد تا بتوانیم از دل آن ورزش حرفه ای و همگانی را بیرون بیاوریم و حمایت کنیم. متأسفانه عقبه ما ضعیف است.
برنامه باشگاه، با اجرای زاهدیان، جمعه ها ساعت 12:30 به مدت 1 ساعت از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه