گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 60دقیقه

تمرینات ورزشی مفید برای اصلاح ناهنجاری اسکلتی

در برنامه "گلخونه" شنبه 11 مرداد، اسماعیل خرسندل، کارشناس حرکات اصلاحی، نمونه ای از تمرینات ورزشی را معرفی کرد.

1399/05/11
13:29

به گزارش رادیو ورزش؛‌ اسماعیل خرسندل، کارشناس حرکات اصلاحی، در ارتباط با ناهنجاری های اسکلتی و دلیل ایجاد آنها اظهار کرد: بسیاری از ناهنجاری های اسکلتی همچون پای پرانتز، کف پای صاف و... به دلیل ضعف در عضلات بدن اتفاق می افتد. ضعف عضلات باعث می شود شخص حالت طبیعی نگهداری بدنش را هم از دست بدهد و تغییر شکل استخوان ها ایجاد شود. این ضعف ها موجب ضعف در قسمت های دیگر بدن مثل اختلال در دستگاه تنفس، گردش خون و غیره می شود.
این کارشناس حرکات اصلاحی به برنامه "گلخونه" رادیو ورزش گفت: فردی که افتادگی شانه و یا گرد پشتی دارد، سیستم تنفسی بدنش دچار مشکل می شود. بنابراین همیشه باید ورزش کنیم و عضلات بدنمان را سالم و قوی نگه داریم.
وی، تأکید کرد: یک برنامه نرمشی کامل، فعالیت هایی است که ترکیبی از همه فاکتورهای آمادگی جسمانی را دارا باشد؛ یعنی هم باید به سیستم قلبی عروقی مان کمک کنیم و هم باعث تقویت عضلات شویم و مشکلات جسمانی مان را برطرف کنیم.
خرسندل در تشریح یک تمرین ورزشی گفت: یکی از وسایل قابل دسترس، ارزان در همه منازل حوله است. حوله را با دستانی صاف و کشیده از جلو نگه دارید. طوری حوله را بگیرید که انگار طول آن را در حالت کشش قرار می دهید. دستان را بالای سر حرکت داده و سپس به سمت بازوها و پشت گوش برده و در انتها روی پنجه پاها قرار بگیرید. به حالت اول برگردید. 6 تا 8 شماره این حرکت را انجام دهید.
وی، در تشریح مزایای این تمرین ورزشی اظهار داشت: تقویت شانه ها و دست ها، کشش عضلات سینه ای، تقویت پا و افزایش تعادل.
کارشناس حرکات اصلاحی به ارائه تمرین دیگری پرداخت و گفت: باز هم حوله در دستمان قرار دارد؛ دستان در بالای سر صاف و کشیده است. حوله را در حالت کشش قرار می دهیم و همزمان که دست ها را با حوله در حال کشش به طرف جلو بردیم، زانوهای خود را بین 30 تا 45 درجه خم می کنیم و همزمان با بالا بردن دست ها زانو ها را صاف می کنیم.
این تمرین جدا از اینکه مانند حرکت قبل باعث تقویت مجموعه عضلات دست ها می شود، تقویت مجموعه عضلات تحتانی را به همراه دارد.
برنامه گلخونه به تهیه کنندگی یوسف فرجی و محسن افضلی، روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 10:00 به مدت 1 ساعت روی آنتن رادیو ورزش می رود.

دسترسی سریع
گل خونه