گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 11:25 به مدت 85دقیقه

تمرینات ورزشی مفید برای اصلاح ناهنجاری اسكلتی

در برنامه "گلخونه" شنبه 11 مرداد، اسماعیل خرسندل، كارشناس حركات اصلاحی، نمونه ای از تمرینات ورزشی را معرفی كرد.

1399/05/11
13:29

به گزارش رادیو ورزش؛‌ اسماعیل خرسندل، كارشناس حركات اصلاحی، در ارتباط با ناهنجاری های اسكلتی و دلیل ایجاد آنها اظهار كرد: بسیاری از ناهنجاری های اسكلتی همچون پای پرانتز، كف پای صاف و... به دلیل ضعف در عضلات بدن اتفاق می افتد. ضعف عضلات باعث می شود شخص حالت طبیعی نگهداری بدنش را هم از دست بدهد و تغییر شكل استخوان ها ایجاد شود. این ضعف ها موجب ضعف در قسمت های دیگر بدن مثل اختلال در دستگاه تنفس، گردش خون و غیره می شود.
این كارشناس حركات اصلاحی به برنامه "گلخونه" رادیو ورزش گفت: فردی كه افتادگی شانه و یا گرد پشتی دارد، سیستم تنفسی بدنش دچار مشكل می شود. بنابراین همیشه باید ورزش كنیم و عضلات بدنمان را سالم و قوی نگه داریم.
وی، تأكید كرد: یك برنامه نرمشی كامل، فعالیت هایی است كه تركیبی از همه فاكتورهای آمادگی جسمانی را دارا باشد؛ یعنی هم باید به سیستم قلبی عروقی مان كمك كنیم و هم باعث تقویت عضلات شویم و مشكلات جسمانی مان را برطرف كنیم.
خرسندل در تشریح یك تمرین ورزشی گفت: یكی از وسایل قابل دسترس، ارزان در همه منازل حوله است. حوله را با دستانی صاف و كشیده از جلو نگه دارید. طوری حوله را بگیرید كه انگار طول آن را در حالت كشش قرار می دهید. دستان را بالای سر حركت داده و سپس به سمت بازوها و پشت گوش برده و در انتها روی پنجه پاها قرار بگیرید. به حالت اول برگردید. 6 تا 8 شماره این حركت را انجام دهید.
وی، در تشریح مزایای این تمرین ورزشی اظهار داشت: تقویت شانه ها و دست ها، كشش عضلات سینه ای، تقویت پا و افزایش تعادل.
كارشناس حركات اصلاحی به ارائه تمرین دیگری پرداخت و گفت: باز هم حوله در دستمان قرار دارد؛ دستان در بالای سر صاف و كشیده است. حوله را در حالت كشش قرار می دهیم و همزمان كه دست ها را با حوله در حال كشش به طرف جلو بردیم، زانوهای خود را بین 30 تا 45 درجه خم می كنیم و همزمان با بالا بردن دست ها زانو ها را صاف می كنیم.
این تمرین جدا از اینكه مانند حركت قبل باعث تقویت مجموعه عضلات دست ها می شود، تقویت مجموعه عضلات تحتانی را به همراه دارد.
برنامه گلخونه به تهیه كنندگی یوسف فرجی و محسن افضلی، روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 10:00 به مدت 1 ساعت روی آنتن رادیو ورزش می رود.

دسترسی سریع
گل خونه