گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 11:25 به مدت 85دقیقه

پدران ورزشکار فرزندان سالم‌تری دارند


برنامه "گلخونه" یکشنبه 2 تیر، در گفتگو با دکتر ابراهیمی مقدم، روانشناس، به بررسی تأثیر پدر ورزشکار در تولد فرزندان باهوش و سالم پرداخت.

1398/04/02
14:02


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر ابراهیمی مقدم، روانشناس، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار داشت: ما در بحث ژنتیک صحبتی تحت عنوان عامل های غالب و مغلوب داریم. بعضی صفات همیشه به عنوان صفت مغلوب محسوب می شوند و بعضی از صفات غالب هستند؛ به طور مثال قد کوتاه نسبت به قد بلند غالب محسوب می شود و اگر فردی ژن قد کوتاهی و قد بلندی داشته باشد، از نظر ظاهری قد کوتاه خواهد شد.
وی، ادامه داد: کودکی که قد بلند است، احتمالاً در یک سری رشته های ورزشی مثل والیبال یا بسکتبال می تواند خیلی موفق باشد و با تلاش کمتر، موفقیت بیشتری دست پیدا کند. در مقابل ممکن است کودکی که قد کوتاهی دارد تلاش خیلی بیشتری داشته باشد؛ اما به آن موفقیت ها نتواند دست پیدا کند.
برهمین اساس، یکی از بحث هایی که ما در مسائل شناسایی سیستم های ورزشی کودکان در نظر می گیریم، این است که توانایی های ژنتیکی شان هم مورد توجه قرار بدهیم. شاید کودک قد کوتاه در دو و میدانی، کشتی و وزنه برداری خیلی موفق تر باشد. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که ژن منتقل شده به کودک، لزوماً ژن بد یا خوب محسوب نمی شود.
دکتر ابراهیمی مقدم، همچنین اضافه کرد: پدرانی که از اندام های پیچیده تری برخوردار هستند، جدا از بحث ژنتیک، می توانند به طور یادگیری به فرزندان خود آموزش بدهند که آنها هم با انجام فعالیت ورزشی از تیپ بدنی مناسبی برخوردار خواهند شد. پدرانی که هیچگونه ورزشی نمی کنند و اندام های فربه دارند، شاید از نظر دیداری هم به فرزندان خود القا می کنند که ورزش خیلی فایده ندارد و در دارز مدت می بینیم که در تربیت فرزندان این دو گروه والدین چقدر تفاوت وجود دارد.
برنامه گلخونه، امروز با اجرای شهریاری و حسینی روی آنتن رفت. این برنامه روزهای شنبه تا پنج شنبه هر هفته، ساعت 10:00 به مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
گل خونه