گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 11:25 به مدت 85دقیقه

پدران ورزشكار فرزندان سالم‌تری دارند


برنامه "گلخونه" یكشنبه 2 تیر، در گفتگو با دكتر ابراهیمی مقدم، روانشناس، به بررسی تأثیر پدر ورزشكار در تولد فرزندان باهوش و سالم پرداخت.

1398/04/02
14:02


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر ابراهیمی مقدم، روانشناس، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار داشت: ما در بحث ژنتیك صحبتی تحت عنوان عامل های غالب و مغلوب داریم. بعضی صفات همیشه به عنوان صفت مغلوب محسوب می شوند و بعضی از صفات غالب هستند؛ به طور مثال قد كوتاه نسبت به قد بلند غالب محسوب می شود و اگر فردی ژن قد كوتاهی و قد بلندی داشته باشد، از نظر ظاهری قد كوتاه خواهد شد.
وی، ادامه داد: كودكی كه قد بلند است، احتمالاً در یك سری رشته های ورزشی مثل والیبال یا بسكتبال می تواند خیلی موفق باشد و با تلاش كمتر، موفقیت بیشتری دست پیدا كند. در مقابل ممكن است كودكی كه قد كوتاهی دارد تلاش خیلی بیشتری داشته باشد؛ اما به آن موفقیت ها نتواند دست پیدا كند.
برهمین اساس، یكی از بحث هایی كه ما در مسائل شناسایی سیستم های ورزشی كودكان در نظر می گیریم، این است كه توانایی های ژنتیكی شان هم مورد توجه قرار بدهیم. شاید كودك قد كوتاه در دو و میدانی، كشتی و وزنه برداری خیلی موفق تر باشد. البته باید به این نكته هم توجه كنیم كه ژن منتقل شده به كودك، لزوماً ژن بد یا خوب محسوب نمی شود.
دكتر ابراهیمی مقدم، همچنین اضافه كرد: پدرانی كه از اندام های پیچیده تری برخوردار هستند، جدا از بحث ژنتیك، می توانند به طور یادگیری به فرزندان خود آموزش بدهند كه آنها هم با انجام فعالیت ورزشی از تیپ بدنی مناسبی برخوردار خواهند شد. پدرانی كه هیچگونه ورزشی نمی كنند و اندام های فربه دارند، شاید از نظر دیداری هم به فرزندان خود القا می كنند كه ورزش خیلی فایده ندارد و در دارز مدت می بینیم كه در تربیت فرزندان این دو گروه والدین چقدر تفاوت وجود دارد.
برنامه گلخونه، امروز با اجرای شهریاری و حسینی روی آنتن رفت. این برنامه روزهای شنبه تا پنج شنبه هر هفته، ساعت 10:00 به مدت 90 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
گل خونه