از ساعت به مدت

خادم: باید برای نمایش فرهنگ ایرانی در المپیك زودتر اقدام می كردیم

پیشكسوت كشتی ایران درباره اقدامات فرهنگی كمیته ملی المپیك در ورزش توضیحاتی را مطرح كرد.

1400/04/01
12:55

به گزارش رادیو ورزش؛ امیررضا خادم پیشكسوت كشتی و خادم امام رضا (ع) در گفت و گو با برنامه ورزش و جامعه درباره برنامه ریزی فرهنگی برای المپیك توكیو اظهار كرد: این اقدامات روش های نامحسوس است و الزاما نباید به دنبال موضوعاتی باشیم كه عنوان فرهنگی روی آن بگذاریم و آن را فرهنگی بنامیم. در حوزه ورزش همگانی هم این مورد را می بینیم و عمدتا راهپیمایی ها و پخش زنده بازی ها مورد توجه قرار گرفته است. با حمایت های مختلفی كه در این حوزه انجام شده است نتیجه ای بهتر از این ندیدیم. با توجه به قدمت و تاریخی كه داریم, ایرانیان یك كشور با گونه های مختلف فرهنگی هستند و این فرهنگ بسیار غنی می تواند اثرگذاری خاص خود را داشته باشد. باید در عمل و سطح عملكردی شاهد اتفاقات مثبت باشیم و نه اینكه مستندات كوتاه مدت را مدنظر قرار دهیم.

خادم در ادامه بیان كرد: محتوای المپیك خود نوعی اتفاق فرهنگی است. دهكده المپیك حدود 20 روز ملل مختلف دنیا با آداب و رسوم مختلف را كنار هم جمع می كند. با این گونه های مختلف فرهنگی و آداب و رسوم در كشورمان باید زودتر دست به كار می شدیم تا وضعیتی فراهم شود كه در دهكده المپیك یا شهر برگزاری مسابقات خودی نشان دهیم. بحث میراث فرهنگی و تبلیغات در بعد گردشگری, ترغیب دنیا با توجه به مستندات , جاذبه های گردشگری و توجه به صنایع دستی كمك شایانی به ما می كرد.

پیشكسوت كشتی تصریح كرد: این میراث در پوشش, غذا, آداب و رسوم, موسیقی, هنرهای تجسمی می توانست حضور پررنگی برای ما رقم بزند. موقعیت ممتاز دیگر را از الان از دست داده ایم. به هر حال بحث جام جهانی 2022 قطر هم به زودی مطرح است كه با توجه به كوچك بودن این كشور و مشتاقان این مسابقات طبیعتا نزدیكی قطر به ایران و ویژگی های مشترك فرهنگی استان های جنوبی با قطری ها زمینه ساز اتفاقات بسیاری است. از بعد اقتصادی حوزه فرهنگ هم می توانیم در این امر پیشتاز باشیم. فكر می كنم همچنان اتفاق خاصی در این بخش نیافتاده است و اگر هماهنگی هم انجام شده كارهای مشترك با قطر بوده است. باید موفق تر در جذب توریست و ارائه توانمندی ها عمل كنیم.

او افزود: حضور افرادی مانند شعبانی در كمیته ملی المپیك كمرنگ شده است و حضور افراد چند وجهی خیلی كمتر شده است. الان كمی دیر است و باید حالا گزارشی از كارهایی كه انجام شده باید به دستمان برسد. حدود 1 ماه دیگر مسابقات المپیك شروع می شود. این صحبت ها برای ساماندهی است كه 1 سال زمان لازم دارد و اگر كاری می خواستیم انجام دهیم باید در این یك سال می كردیم.

گفتنی است برنامه ورزش و جامعه هرروز به غیر از جمعه ها ساعت 12 به صورت زنده از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه