از ساعت به مدت

قراردادهای فوتبالی و اصول حاكم بر آن

برنامه "ورزش و جامعه" در گفتگو با دكتر مهدی محمودی، مشاور حقوقی اتحادیه باشگاه های فوتبال كشور بررسی قوانین مربوط به قراردادهای ورزشی پرداخت.

1399/04/30
14:12

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی محمودی، مشاور حقوقی اتحادیه باشگاه های كشور، در گفتگو با برنامه "ورزش و جامعه" رادیو ورزش درباره قوانین و مفاد قراردادهای ورزشی اظهار داشت: هر كشوری قوانین خاصی دارد و همه به اصل آزادی قراردادها احترام می گذارند. در ایران هم در ماده 10 قانون مدنی این مسئله مطرح شده و قراردادهای خصوصی كه مخالف صریح قانون نباشد را قبول دارد. برهمین اساس طرفین می توانند آزادانه شرایط قرارداد را مشخص و آن را الزام آور كنند.
دكتر محمودی، ادامه داد: فیفا برای اینكه بتواند این مشكل را برطرف كند، سال 2008 بخشنامه ای را به كلیه كشورهای عضو فرستاد و حداقل الزامات برای عقد قرارداد با بازیكنان حرفه ای را مشخص كرده است.
وی در تشریح بخشنامه فیفا اظهار كرد: بازیكنان باید با بالاترین توانایی خود در بازیها شركت كنند. شركت در تمرینات، بازیهای تداركاتی، حفظ روش زندگی سالم به همراه استاندارد بالای آمادگی جسمانی، رعایت و عمل به دستورالعمل های باشگاه، امتناع و خودداری از دیگر فعالیت های فوتبالی، بندهایی از این بخشنامه است.
دكتر محمودی درباره حضور بازیكنان در فعالیت های تبلیغاتی و پویش های مختلف گفت: فیفا توصیه می كند راجع به حقوق تصویری، بازیكن و باشگاه به توافق برسند؛ اما به عنوان یك اصل می گوید بازیكن می تواند شخصاً از حقوق تصویری خود بهره برداری كند؛ البته درصورتیكه با قراردادهای اسپانسرها یا شركای باشگاه تناقض نداشته باشد. باشگاه نیز می تواند از حق تصویری بازیكن به عنوان جزئی از تیم استفاده كند. متأسفانه یك سری رفتارهای بازیكنان و پیشكسوتان پسندیده نیست و می تواند به باشگاه شان لطمه وارد كند. كمیته اخلاق می تواند به این مسئله ورود كند و جلوی مواردی كه به فوتبال لطمه می زند را بگیرد.
شما مخاطب محترم می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
برنامه ورزش و جامعه همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه