ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

گفتگوی رادیو ورزش با دكتر سید جلال الدین كزازی؛ روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

برنامه "ورزش و جامعه" شبکه رادیویی ورزش، پنج شنبه 25 اردیبهشت به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با دکتر سید جلال الدین کزازی، استاد زبان پارسی، درباره فرهنگ پهلوانی گفتگویی انجام داد.

1399/02/25
12:51

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سید جلال الدین کزازی، در تشریح فرهنگ پهلوانی اظهار داشت: پهلوان کسی است که اگر تن پهلوانانه و نیرومند دارد به آن بسنده نمی‌کند؛ بلکه در پی جانی است که با آن تن هم ساز و هم تراز باشد. پهلوانی که تن نیرومند، اما جانی نافرهیخته دارد به راستی پهلوان نیست. بزرگترین آموزه فرهنگ و منش پهلوانی در ایران ما از کهن ترین روزگاران تا امروز همین است.
دکتر کزازی ادامه داد: در جهان کنونی آنچه بدان نمی اندیشند یا بس اندک در اندیشه آن هستند، جان است. آرمان ورزشکاران پروردن تن است. یک نمونه بسیار برجسته و به همان اندازه اندوهبار و شرم آور این است افرادی که تن رامی پرورند، در پی قهرمانی هستند نه پهلوانی.
وی با بیان اینکه مرزی بسیار باریک و بنیادین در میان دو واژه پهلوان و قهرمان است، افزود: قهرمان کسی است که تنها به تن می اندیشد و اینکه در مسابقات نشان زرین یا سیمین و آیا برنزین را به سینه بیاویزد. در این روزگار کم نیستند کسانی که برای رسیدن به قهرمانی تن به نیرنگ می دهند. از همین رو است که در ورزش با پدیده ای به نام دوپینگ مواجه می شویم. برخی ورزشکاران سعی می کنند به هر شیوه ای به آن نشان دست یابند.
پهلوان درست است که تن را می پرورد؛ اما تن را به پاس جان پرورش می دهد.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده بخشی از برنامه "ورزش و جامعه" که شامل صحبت های کامل دکتر سید جلال الدین کزازی است، باشید.
برنامه زنده "ورزش و جامعه" پنج شنبه 25 اردیبهشت با اجرای محمد درخشنده پخش شد. این برنامه زنده ساعت 12 هر روز بجز جمعه ها به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم برنامه "ورزش و جامعه"می توانید از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا شماره تلفن های 22021387 و 22021388 نظرات خود را با کارشناسان ما در رادیو ورزش درمیان بگذارید تا در این برنامه پاسخگوی شما باشند.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه