ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و جامعه

چالش عبور از مدیریت ورزش ستنی به مدرن

برنامه ورزش و جامعه شنبه 18 آبان با حضور دکتر رسول نظری، متخصص علم تربیت بدنی به موضوع علمی شدن ورزش اختصاص داشت.

1398/08/19
09:10

به گزارش رادیو ورزش؛ 19 آبان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه است. همین مناسبت سبب شد تا در برنامه های ورزش و جامعه این هفته به بحث مهم و کاربردی رایطه علم و ورزش بپردازیم.
دکتر رسول نظری، در رابطه با تقابل تفکر مدرن و علمی با تفکر سنتی در ورزش اظهار کرد: درحال حاضر مدیریت ورزش ما درگیر دو نوع تفکر متفاوت مدرنیته و سنتی است. ورزش ایران در دوره گذار بسر می برد و اداره ورزش هنوز از حالت سنتی خود خارج نشده است.
وی در ادامه تصریح کرد: الان برزیل اقتصاد نوی دنیاست و دلیل آن هدفگذاری از بیست سال گذشته برای پیوستن به 20 کشور برتر اقتصاد دنیا بود. در این راستا از راهبردهای ورزشی بهره مند شدند. برای مثال رئیس جمهور برزیل برای میزبانی المپیک 2016 و یا جام جهانی 2014 تلاشهای بسیاری کرد و لابی های گوناگون با سران ورزشی دنیا داشت. تمام این موفقیت ها نیازمند دانش و کار علمی بود. علاوه براین برزیل از علم بهره برده و باشگاه های حرفه ای زیادی دارد.
متاسفانه در ورزش ما فلسفه و هدف کلان تعریف نشده است. تا زمانی که مدل اصلی مدیریت ورزش ایران توسط وزارت ورزش و جوانان و متولیان آن طراحی نشود ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که به سرعت از دوره سنتی به مدرن گذر کنیم. البته این گذر به معنی گذر از ارزشها نیست. در اینجا علم فرآیند و فعالیتی قائده مندست که در جهت اهداف متناسب با ورزش با روشهای مختلف برای تحقق امور بکار می رود.
نظری افزود: اگر قرار بر انجام کار علمی در ورزش ایران باشد؛ ابتدا باید بخشهای مختلف ورزش را تفکیک کنیم. با مطالعه مبانی علمی ورزش همگانی که بیشتر در کشورهای توسعه یافته نوار شمال اروپا و حوزه اسکاندیناوی به آن پرداخته می شود؛ متوجه می شویم که کاملا با رویکردهای علمی حوزه ورزش کشورهایی مانند آمریکا و چین در حوزه قهرمانی متفاوت است. سوال اینجاست که سیاستگذاریهای ورزش کشور ما هم باید به سمت و سوی ورزش همگانی بگردد یا قهرمانی.
وی تاکید کرد: واقعا جای مبانی علمی در ورزش ما خالی است و دلیل آن نبود تفکر سیستمی است. متناسب با این رویکرد که ورزش نهاد اجتماعی فراگیر است کارکردهای گوناگونی برای آن متصور می شویم. با بهره مندی از تفکر سیستمی می توان ورودیها، فرآیندها و خروجی ها را مطرح کرد و دستاوردهای و پیامدهای سیستم را در جامعه برررسی نمود. ضمن اینکه باید به دو راهبرد مهم و کلان آموزش و پژوهش توجه شود.
برنامه ورزش و جامعه امروز با اجرای محمد درخشنده پخش شد. این برنامه زنده همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه