ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و جامعه

ضرورت آگاهی از مسائل حقوقی در ورزش

برنامه ورزش و جامعه یکشنبه 12 آبان با حضور دکتر مهدی محمودی، مشاور حرفه ای سازی اتحادیه فوتبال و حقوقدان ورزشی به موضوع ضرورت آگاهی از مسائل حقوقی در ورزش اختصاص داشت.

1398/08/13
09:16

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی محمودی، مشاور حرفه ای سازی اتحادیه فوتبال و حقوقدان ورزشی در گفتگو با رادیو ورزش توضیح داد: در سال 1389 پروژه بزرگ تدوین مقررات حرفه ای سازی باشگاه ها شروع شد. این قوانین و مقررات در حدود 300 صفحه تدوین شد و ما جز 8 کشور آسیایی بودیم که این کار را انجام داده است. حتی چین و کره جنوبی یکسال پس از ما این کار را انجام دادند.
محمودی تاکید کرد: ما با تمامی باشگاه ها قرارداد همکاری داشتیم و این اطلاعات را منتقل می کردیم. مشکل اینجا بود که باشگاه ها از قوانین اطلاعات کافی نداشتند. حتی بازیکن خارجی را وارد باشگاه خود می کردند اما از حداقلهای الزامات قرارداد هم مطلع نبودند. نوشتن قوانین مشکلات را حل نمی کند و لازم است مدیران از آن آگاه باشند.
کارشناس حقوقی در خصوص قرادادهای بدون دقت و دانش بازیکنان گفت: ما اغلب در بعد بین المللی مشکل پیدا می کنیم. زیرا قراردادها تمام جوانب کار را پیش بینی نمی کنند.
طی 8 سال گذشته فعالیت های خوبی صورت گرفته است. برای مثال حق رشدها، قراردادها و ... در قوانین مفصلا بیان شده اند. کمیته تعیین وضعیت، کمیته اخلاق و ... هم از تجربیات موفق ما هستند. این رشد و توسعه در باشگاه ها اتفاق نیافتاده است. زمانی که به مشکل برمی خورند به فکر راه حل هستند و از قبل بفکر علاج نیستند.
وی درباره سوء مدیریت ها توضیح داد: طبق الزام AFC، باشگاه ها را بصورت نهادهای تجاری تعریف کرده ایم. مدیران باید به هیئت مدیره یا در نهایت مجمع پاسخگو باشند. برای مثال دو باشگاه بزرگ فوتبال ما پرونده های بالای 100 میلیارد دارند. در اینجا رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و شفافسازی دارند. مشکل مدیران ما نتیجه گرایی صرف و سرمایه گذاری کوتاه مدت برای حفظ پست خودشان است و برنامه راهبردی برای توسعه و پیشرفت ندارند.
برنامه ورزش و جامعه امروز با اجرای نوروزی پخش شد. این برنامه زنده همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه