ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و جامعه

اجرای گزارشگر زن از حاشیه ها تا فرصت ها

برنامه ورزش و جامعه چهارشنبه اول آبان با حضور مهدی شکری، مدیر گروه مسابقات و علیرضا مقصودی، مدیر گروه ورزش و جامعه شبکه رادیویی ورزش به توضیح در خصوص استفاده از تیم گزارشگری بانو در ارائه گزارش رقابت های فوتبال لیگ قهرمانان اروپا پرداخت.

1398/08/01
16:30

به گزارش رادیو ورزش؛ امشب (چهارشنبه) در جریان رقابت های هفته سوم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا بین تیم های چلسی و آژاکس مسابقه خواهد بود. اما اینبار یک اتفاق ویژه در گزارش این رقابت رخ خواهد داد و شما صدای گزارشگر بانوی رادیو ورزش را برای گزارش این رقابت خواهید شنید.
مهدی شکری، مدیر گروه مسابقات شبکه رادیویی ورزش در این رابطه توضیح داد: این واقعیت انکارناپذیری است که نیمی از جامعه ما را زنان تشکیل می دهند. پس چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که نیمی از استعدادهای جامعه در زمینه های مختلف و در عرصه های گوناگون می توانند حضور موثر و فعالی داشته باشند؛ اما نادیده گرفته شود.
وی در ادامه گفت: اگر بخواهیم به رشد و پیشرفت جامعه خود در عرصه های مختلف توجه کنیم باید زمینه ظهور، بروز و حضور خانمها را فراهم کنیم. نکته مهم این است که امروزه به همگان ثابت شده که در جامعه ما، خانمها در عرصه هایی که فعالیت داشته اند؛ تاثیرگذار بوده؛ هستند و خواهند بود. هر یک از ما در هر بخشی یک وظیفه مهم و اساسی بر عهده داریم و باید تلاش کنیم تا زمینه رشد جوانان بخصوص دختران جوان و مستعد فراهم شود.
شکری تصریح کرد: طی سالهای اخیر زنان کشورمان شایستگی خودشان را به اثبات رسانده اند و به امید خدا در سالهای آینده شاهد بروز و ظهور استعدادهای بیشتری در این خانمها خواهیم بود. در گذشته تجربه گزارشگری خانمها را در رشته های مختلف ورزشی داشته ایم. در رادیو ورزش از خانمهای گزارشگر برای گزارش رشته های مختلف بانوان مانند کشتی کلاسیک بانوان، فوتبال، فوتسال، هندبال، بسکتبال، ژیمناستیک، تنیس روی میز، کبدی و بسیاری از رشته های دیگر در مسابقات مختلف بین المللی و داخلی، المپیک و پارالمپیک برای مخاطبان و علاقمندان به ورزش استفاده کرده ایم تا مخاطبان در جریان اتفاقات روز دنیای ورزش قرار بگیرند.
مدیر گروه مسابقات شبکه رادیویی ورزش افزود: ما در برنامه تخصصی «ورزش ایران، کشتی» بانوی کارشناس و متخصص تحلیلگر کشتی داریم که از زوایای مختلف و بعد فنی کشتی کشور را بررسی و تحلیل می کند و به جرات می توان گفت چیزی از کارشناسان آقا کم ندارد.
اما آنچه که امشب اتفاق خواهد افتاد و از برنامه های دیگر متفاوت است؛ این است که تا بحال تیم حرفه ای که مسابقات آقایان را بطور جمعی گزارش دهد؛ وجود نداشته است. در برنامه گزارش فوتبال امشب تیم شامل یک کارشناس داوری از افتخارآفرینان جامعه بانوان، یک کارشناس فنی باسابقه از فوتسال دختران کشور، به گزارشگری یکی از خانمهای گزارشگر با سابقه و با اجرای یکی از مجریان زن شبکه ورزش است.
شکری تاکید کرد: استفاده رادیو ورزش از این تیم نشان دهنده توانمندی های خانمهای فعال در رادیو ورزش است. زنان طی سالها در بخش های مختلف رادیو ورزش حضور داشته اند و امروز با نگاه ویژه ای که از طرف مدیریت شبکه رادیویی ورزش به این همکاران شده در قالب یک مجموعه این کار تیمی را ارئه خواهند داد. از نظر مدیریت شبکه ورزش با این کار فعالیت آنها دیده می شود و اعتماد به آنان شکل می گیرد. ما در رادیو ورزش عرصه جدیدی را باز کرده ایم و در صورت موفقیت، این تجربه ادامه می یابد و می توانیم در بخش های مختلف این کار را انجام دهیم.
مدیر گروه مسابقات شبکه رادیویی ورزش اظهار کرد: رویکرد رادیو ورزش و گروه مسابقات استفاده منطقی و صحیح از ظرفیت بانوانی است که در حوزه ورزش تخصص دارند. خانم ها در عرصه کارشناسی و داوری ورزش از آقایان چیزی کم ندارند و اگر نگاهی به مسابقات داشته باشیم متوجه می شویم که یکی از خانمهای شایسته داوری ما برای قضاوت مسابقات المپیک دعوت شده است. امروزه بانوان ما در بخشهای مختلف ورزشی چنان شایستگی خود را بروز داده اند که در دنیا به آنها اعتماد شده و گزینه اول قضاوت در رقابتهای بین المللی شده اند.
اگر تا به امروز این فرصت ها داده نشده در رادیو ورزش به شکلی منسجم و سیستمی این فرصت به خانمها داده خواهد شد تا در آن بتوانند فعالیت های خودشان را در بخش های مختلف دنبال کنند.
شکری ادامه داد: شاید از نگاه برخی این تصور وجود داشته باشد که این تصمیم آنی گرفته شده اما فرآیند استفاده از خانمها در بخش های گزارشگری و گویندگی در رادیو ورزش یک فرآیند طولانی مدت است و طی سالیان گذشته کادرسازی صورت گرفته است. با توجه به نیاز جامعه مخاطب در رادیو ورزش برنامه ریزی شده و گزارشگران خانم ما از سالها قبل در کلاسهای آموزشی مراحل مختلف را پشت سر گذاشته اند تا به شرایط امروزی برسند. در واقع اتفاقی که امشب درباره گزارش ورزشی رخ خواهد داد؛ یک تصمیم آنی نیست بلکه استفاده منطقی و صحیح و کارشناسی شده از پتانسیل خانمهای متخصص در حوزه ورزش برای کمک به رشد و توسعه ورزش کشور است و این یک جریان است.
علیرضا مقصودی، مدیر گروه ورزش و جامعه شبکه رادیویی ورزش نیز در زمینه رسالت رادیو ورزش در خصوص اینکه بانوان بتوانند با اعتماد بنفس بیشتری در این حوزه فعالیت کنند و همچنین راهکار شکست و عقب نشینی سوءاستفاده ها و سم پاشی فضاهای نامیمون در رابطه با شکلگیری چنین فعالیتهایی اظهار کرد: رادیو و صداوسیما یک رسانه حاکمیتی اند و بر مبنای نگاه ایرانی و اسلامی مواضع خود را پیش می برد. قطعا رادیو ورزش هم این مبانی را در اقدامات خود رعایت می کند تا بتواند مردم شریف ایران را به سمت ورزش سوق دهد و اطلاعرسانی مناسبی انجام دهد.
وی تصریح کرد: نگاه اسلام به جنسیت یک نگاه درجه دو است. نگاه اول و درجه یک حیثیت انسانی است که در آن جنسیت نقش ندارد. جنسیت امری ثانویه و عارضی است و بیشتر در کارکردهای زندگی معنا پیدا می کند. ولی در مسیر اصلی بشریت هیچ تاثیری ندارد. ما انسانیت را به دو بخش تقسیم نمی کنیم؛ بلکه مساله واحدی است. ازین جهت زن و مرد در عملکردهای ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تفاوتی با همدیگر ندارند. تفاوتها بیشتر در طی مراحل رسیدن به کمال اند که در اسلام به آن اشاره می شود. در حقوق اجتماعی و فردی هم تفاوتی بین زن ومرد وجود ندارد و این موضوع در کلام امامین انقلاب اسلامی به کرات ملاحضه می شود. در کتب شهید مطهری هم به کرات به آن اشاره شده است.
مدیر گروه ورزش و جامعه شبکه رادیویی ورزش همچنین گفت: در چند مساله شخصی و اختصاصی امتیازاتی به زن یا مرد داده شده که این امتیازات به اقتضای طبیعت رفتاری و هنجاری زن و مرد است. ما باید به حضور زنان در ورزش نگاهی جامع داشته باشیم زیرا اسلام هم همین نگاه جامع را دارد. هرگز به دنبال این نیستیم که مرد را شبیه زن و زن را شبیه مرد کنیم! اصالت زن برای رادیو ورزش و رسانه ملی محفوظ است و نگاه ابزاری به زنان را به هیچ وجه نمی پسندیم و تبلیغ هم نمی کنیم. بلکه زن را با کیفیت کارش، کارکردها، قابلیتها و ظرفیتهایش می سنجیم نه اینکه او را در فضای دوقطبی مرد و زن قرار دهیم یا در خانواده در فضای دوقطبی زن و شوهر بگذاریم و یا حتی در جامعه دوقطبی و تنازع ایجاد کنیم و از آن بهره برداری سیاسی، جناحی و یا ایجاد فشار بین المللی کنیم.
مقصودی تاکید کرد: در تایید صحبت های آقای شکری این را اضافه می کنم که این تصمیم دفعی نبوده و سالهاست که آزموده شده و زنان و دختران متخصص به کمک رادیو ورزش آمده اند و گزارشگری های مختلفی را در حوزه بانوان و حتی آقایان داشته ایم. استفاده از ظرفیت ها مدنظر ما است و نگاه فمنیستی به این موضوع نداریم بلکه نگاه ما درست و از روی اصالت است. ازین جهت می توان از مبانی فکری رادیو ورزش به حوزه زنان مطلع شد.
نگاهمان این است که بانوان جامعه ما صدای رادیو خود را بلندتر کنند و آن را روی موج رادیو ورزش )موج FM ردیف 92 مگاهرتز (بیاورند. زیرا رادیو ورزش تصمیم گرفته به مطالبات 50% از جامعه که زنان هستند بپردازد تا زنان جامعه ایرانی اسلامی بیشتر شنیده شوند. این نگاه در خور یک نگاه تبئینی است که باید در برنامه های مختلف به آن پرداخت.
وی ادامه داد: بر مبنای جامعه مخاطبی که در رادیو ورزش داریم؛ به سمت ایجاد برنامه های اختصاصی بانوان رفته ایم. برنامه هایی مانند «گلخانه» که با مشارکت خانواده ها روی آنتن می رود و اتفاقا محور آن زن خانواده و ورزش و محوریت مدیریت عاطفی زن در خانواده است، «بانوی قهرمان» که مفصلا به ورزش بانوان می پردازد، «گپ آهنگ» که اغلب با حضور مهمانان ورزشکار خانم با رویکرد اجتماعی در حوزه های مختلف و نه فقط ورزشی ارائه می شود و نیز برنامه «بانوگ».
مدیر گروه ورزش و جامعه شبکه رادیویی ورزش در خصوص فعالیت زنان در رادیو ورزش توضیح داد: برنامه صبح و ورزش به تهیه کنندگی صدف سبحانی بروی آنتن می رود. یا برنامه عصرانه از گروه تفریحات با مدیریت فتانه سوزنده پخش می شود. همینطور برنامه بانوی قهرمان توسط سحر مستدام تهیه می شود. از ظرفیت بانوان در همه برنامه های رادیو ورزش استفاده می شود و این نشان دهنده سمت و سوی درست حرکت رادیو ورزش و تفاوت بین نگاه ابزاری و بر مبنای موهومات با نگاه درست و اصولی به حوزه بانوان متخصص در ورزش است که رعایت می شود. ما مدعی نیستیم که همه کارهایی که در رادیو ورزش اتفاق می افتد قطعا درست است اما سمت و سو و هدفگذاری ما بر مبنای اصولی و چشم انداز مناسبی توسط مجموعه رادیو ورزش صورت گرفته که با راهبری مدیر رادیو ورزش، غلامرضا میرحسینی است و گویای این است که ما حضور بانوان در رادیو ورزش را پررنگتر می کنیم و مخاطب بانوی ما در رادیو ورزش افزایش پیدا می کند. افزایشی نه بر مبنای شعار بلکه بر مبنای عقلانیت و بهره بردن از کیفیت و کارایی.
شکری، مدیر گروه مسابقات شبکه رادیویی ورزش نیز در تکمیل این اظهارات بیان کرد: ما در شبکه رادیویی ورزش از ظرفیت ها استفاده بهینه می کنیم. در جامعه ایرانی ما زن محور اصلی جامعه و زیربنای زندگی است. این نشان از ارزش زن و مادر در جامعه ای دارد که در شکلدهی به جامعه ما نقش اساسی دارند. نقش بانوان در ورزش جامعه به وضوح دیده می شود. زنان علاوه بر وجه انسانی و نقش اجتماعی خودشان در سطح کلان در خانواده هم دارای مسئولیت هایی هستند که اساسی ترین آن تربیت فرزند و پاسداری از کیان انسانی و دینی خانواده که از مهمترین وظایف زن به عنوان مادر و همسر هستند؛ است. زمانی که زن در جامعه ما چنین نقش ارزشمند و بزرگ تربیتی دارد؛ می تواند در حوزه ورزش و برنامه های ورزشی هم همان جایگاه را به شکل دیگری به منصه ظهور برساند. نگاه ما در رادیو ورزش استفاده از ظرفیتهای زنی است ک در جامعه ما فعال است.
مقصودی نیز درباره تبلغات منفی و مسموم در حوزه زنان و ورزش و جلوگیری از آسیبهای ناشی از آن بیان کرد: الحمدلله شنوندگان رادیو ورزش فهیم هستند و مسائل را از حوزه های مختلف دنبال می کنند و مطلع هستند که دنیای غرب برای اینکه بتواند با هنجارهای کشورهایی که با آنها مخالف است؛ مقابله کند تا گسیختگی اجتماعی ایجاد کند به دنبال هجوم به قابلیتها و ظرفیتهای کشور است. زنان در کشور ایران چه در حوزه ورزش و چه در حوزه های مختلف دیگر یک قابلیت و ظرفیت محسوب می شوند و مشارکت فعالی دارند. همانگونه که مستحضرید جمعیت دختران دانشجو نسبت به پسران بسیار بیشتر است. در حوزه های دانش بنیان، ورزشی و ... اگر زیرساخت های مناسبی برای بانوان و حتی حداقلهایی در زیرساخت ها ایجاد شود؛ شاهد پیشرفت حتی بیشتر از آقایان در آنها هستیم.
ما در رسانه به دنبال این هستیم که نگاه سوء استفاده جویانه دشمنان به حوزه زنان را که اتفاقا از بین بردن قابلیت های آنان است را بزداییم. نگاهی که بردن زن به مسائل حاشیه ای است و مسیر تعالی آنها در حوزه های مادی ومعنوی را مخدوش می کند. ما به دنبال تمیز گذاشتن بین این نوع نگاه ها با نگاه خودمان هستیم و نمی گذاریم که برنامه هایمان به سمت و سویی برود که با نگاه های غربی مخاطبمان را جذب کنیم. ما بدنبال این هستیم که مسیر را باز کنیم تا بانوان در حوزه های ورزشی خودشان گزارشگر و تهیه کننده داشته باشند و همینطور در سایر برنامه های گروه مسابقات بیشتر به ورزش بانوان بپردازیم. ورزش آقایان بر خلاف بانوان در همه رسانه ها بیشتر در دسترس است. رسانه ای مانند رادیو به دلیل ویژگی های خاص بهتر می تواند ورزش مخصوص بانوان را پوشش دهد.
در اینجا تفاوت دو دیدگاه در حوزه ورزش بانوان دیده می شود. یک دیدگاه این است که برود به مسائل حاشیه ای و حتی به هنجارهای جامعه و نگاه ایرانی و اسلامی تعدی کند و از آن مسیر بین مردم یا زنان جامعه دوقطبی ایجاد کند و سیر سیاسی خود در جامعه بین الملل را اجرا کند. دیدگاه دوم که بر مبنای نگاه ایرانی و اسلامی، شناسایی قابلیتها و ظرفیت های زنان خودمان و مطالبه بحق ورزش بانوان از مسئولین ورزش کشور است که از آنها بخواهیم تا زیرساخت های مناسب و شرایط لازم برای حضور ورزشکاران بانوی ما در عرصه های ورزش داخل و خارج کشور را فراهم کنند تا در حوزه ورزش همگانی و قهرمانی موفق باشیم. باید از حاشیه ها فاصبه بگیریم زیرا باعث عدم رشد بانوان می شود و اتفاقا حاشیه ها آمده اند تا زنان ما را زمین گیر کنند. خواستگاه رادیو ورزش حفظ کرامت زن ورزشی ایرانی مسلمان است.
برنامه ورزش و جامعه امروز با اجرای شهرام نوروزی و با تهیه کنندگی محسن جوادی پخش شد. این برنامه زنده همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه