از ساعت به مدت

نگاهی به تاریخچه و اهداف برپایی المپیك


برنامه "ورزش و جامعه" این هفته (1 تا 6 تیر) به موضوع فرهنگ المپیك می پردازد.

1398/04/02
08:19


به گزارش رادیو ورزش؛ بیست و سوم ژوئن یا روز جهانی المپیك، رویداد منحصربفردی است كه كمیته های ملی المپیك در سراسر دنیا جوامع خود را در این جشنواره سهیم می كنند تا به بهانه آن بلندآوازه ترین رویداد ورزشی را بسازند. پیردوكوبرتن در بیست و سوم ژوئن 1894 پیشنهاد كرد تا سنت قدیمی بازیهای المپیك اجرا شود و در همان سال بازیهای المپیك مدرن را بنیان نهاد. به همین دلیل از سال 1948 میلادی برای گرامیداشت سالگرد كمیته بین المللی المپیك در بیست و سوم ژوئن 1894، بیست و سوم ژوئن روز المپیك نامیده شد تا حیاتی نو به بازیهای المپیك بخشیده شود.
دكتر رضا شجیع، كارشناس ورزش، در ارتباط با اهمیت و پیشینه المپیك، عنوان كرد: المپیك باستان فضایی بوده كه انسانها می توانستند برتری و برجسته بودن خود را در مهارت ها و قدرت ها نشان دهند؛ بنابراین فضایی بوده كه می توانسته مشاركت جمعی گسترده ای را ایجاد كند. در المپیك مدرن، یكی از نگرانی هایی كه كوبرتن احساس می كرد، این بود كه المپیك به سمت حرفه ای گرایی حركت می كند و همین مسئله می تواند آفت المپیك باشد.
در نقاط مختلف منشور المپیك مشاهده می كنید كه تأكید قابل توجهی بر ورزش آماتوری شده است و اینكه فرصت هایی برابر برای همه فراهم شود تا بتوانند مشاركت كنند؛ در سایه این مشاركت در فضایی مثل المپیك دیده شوند و آنجا تبدیل به فضایی الهام بخش برای جهانیان شود.
وی، در خصوص توجه ویژه منشور المپیك به مسئله محیط زیست اظهار داشت: با توجه به اینكه جهان روز به روز به سمت جهانی ناپایدارتر از منظر محیط زیستی حركت می كند، این ضرورت و نگرانی برای كشورهای عضو كمیته بین المللی المپیك ایجاد شد كه باید یك ركن سومی را به اركان منشور المپیك اضافه كنند و آن ركن چیزی جز محیط زیست نبود. بنابراین در همان سال كمیسیون ورزش و محیط زیست تشكیل شد. هدف كمیسیون این بود تلاش كند كه كشورهای عضو كمیته بین المللی المپیك ملاحظات محیط زیستی خود را بالا ببرند و نسبت به محیط زیست هم احساس تعهد كنند. از همان سال یكی از برنامه هایی كه در كسب میزبانی كشورهای مختلف امتیاز بسیار بالایی دارد، برنامه آنها برای حفظ محیط زیست است.
این برنامه در چند جنبه مورد توجه قرار دارد؛ از جمله: 1- آن كشور چگونه می خواهد آلودگی ها و پسماندها را كنترل كند. 2- چطور می خواهد از مواد بازیافتی برای پیشبرد برگزاری بازیهای خود استفاده كند. 3-چگونه می خواهد فرهنگ حفظ محیط زیست را از طریق فعالیت های نمادین خود به اطلاع شركت كنندگان این مسابقات برساند.
بنابراین رقابتی هم در این سطح شكل گرفته است. در بازیهای المپیك ریو هم شاهد بودیم كه چندین اقدام محیط زیستی انجام شد. براساس آخرین بیانیه ای كه سال گذشته كمیته بین المللی المپیك منتشر كرد، نگرانی های آنها افزایش پیدا كرده و معتقد هستند كه كشورها باید از انجام فعالیت های نمادین یك گام جلوتر بگذارند و گام های عملی تری را برای حفظ محیط زیست بردارند.
برنامه ورزش و جامعه، با اجرای درخشنده، شنبه تا پنج شنبه هر هفته، ساعت 11:30 به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه