ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

نگاهی به تاریخچه و اهداف برپایی المپیک


برنامه "ورزش و جامعه" این هفته (1 تا 6 تیر) به موضوع فرهنگ المپیک می پردازد.

1398/04/02
08:19


به گزارش رادیو ورزش؛ بیست و سوم ژوئن یا روز جهانی المپیک، رویداد منحصربفردی است که کمیته های ملی المپیک در سراسر دنیا جوامع خود را در این جشنواره سهیم می کنند تا به بهانه آن بلندآوازه ترین رویداد ورزشی را بسازند. پیردوکوبرتن در بیست و سوم ژوئن 1894 پیشنهاد کرد تا سنت قدیمی بازیهای المپیک اجرا شود و در همان سال بازیهای المپیک مدرن را بنیان نهاد. به همین دلیل از سال 1948 میلادی برای گرامیداشت سالگرد کمیته بین المللی المپیک در بیست و سوم ژوئن 1894، بیست و سوم ژوئن روز المپیک نامیده شد تا حیاتی نو به بازیهای المپیک بخشیده شود.
دکتر رضا شجیع، کارشناس ورزش، در ارتباط با اهمیت و پیشینه المپیک، عنوان کرد: المپیک باستان فضایی بوده که انسانها می توانستند برتری و برجسته بودن خود را در مهارت ها و قدرت ها نشان دهند؛ بنابراین فضایی بوده که می توانسته مشارکت جمعی گسترده ای را ایجاد کند. در المپیک مدرن، یکی از نگرانی هایی که کوبرتن احساس می کرد، این بود که المپیک به سمت حرفه ای گرایی حرکت می کند و همین مسئله می تواند آفت المپیک باشد.
در نقاط مختلف منشور المپیک مشاهده می کنید که تأکید قابل توجهی بر ورزش آماتوری شده است و اینکه فرصت هایی برابر برای همه فراهم شود تا بتوانند مشارکت کنند؛ در سایه این مشارکت در فضایی مثل المپیک دیده شوند و آنجا تبدیل به فضایی الهام بخش برای جهانیان شود.
وی، در خصوص توجه ویژه منشور المپیک به مسئله محیط زیست اظهار داشت: با توجه به اینکه جهان روز به روز به سمت جهانی ناپایدارتر از منظر محیط زیستی حرکت می کند، این ضرورت و نگرانی برای کشورهای عضو کمیته بین المللی المپیک ایجاد شد که باید یک رکن سومی را به ارکان منشور المپیک اضافه کنند و آن رکن چیزی جز محیط زیست نبود. بنابراین در همان سال کمیسیون ورزش و محیط زیست تشکیل شد. هدف کمیسیون این بود تلاش کند که کشورهای عضو کمیته بین المللی المپیک ملاحظات محیط زیستی خود را بالا ببرند و نسبت به محیط زیست هم احساس تعهد کنند. از همان سال یکی از برنامه هایی که در کسب میزبانی کشورهای مختلف امتیاز بسیار بالایی دارد، برنامه آنها برای حفظ محیط زیست است.
این برنامه در چند جنبه مورد توجه قرار دارد؛ از جمله: 1- آن کشور چگونه می خواهد آلودگی ها و پسماندها را کنترل کند. 2- چطور می خواهد از مواد بازیافتی برای پیشبرد برگزاری بازیهای خود استفاده کند. 3-چگونه می خواهد فرهنگ حفظ محیط زیست را از طریق فعالیت های نمادین خود به اطلاع شرکت کنندگان این مسابقات برساند.
بنابراین رقابتی هم در این سطح شکل گرفته است. در بازیهای المپیک ریو هم شاهد بودیم که چندین اقدام محیط زیستی انجام شد. براساس آخرین بیانیه ای که سال گذشته کمیته بین المللی المپیک منتشر کرد، نگرانی های آنها افزایش پیدا کرده و معتقد هستند که کشورها باید از انجام فعالیت های نمادین یک گام جلوتر بگذارند و گام های عملی تری را برای حفظ محیط زیست بردارند.
برنامه ورزش و جامعه، با اجرای درخشنده، شنبه تا پنج شنبه هر هفته، ساعت 11:30 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه