ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی لیگ هجدهم


برنامه "ورزش و جامعه" این هفته (28 اردیبهشت تا 1 خرداد) به موضوع بررسی دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی لیگ برتر فوتبال اختصاص دارد.

1398/02/29
08:10


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مصطفی مقدس، دکترای مدیریت ورزش، در خصوص تأثیر لیگ برتر هجدهم بر تماشاگران فوتبال از لحاظ فرهنگی و اجتماعی، اظهار داشت: فوتبال یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی است که جامعه آماری زیادی را دربرمی گیرد. علاوه بر کسانی که به شیوه مستقیم درگیر آن هستند، از تماشاگران هم به عنوان یکی از حلقه های متصل به فوتبال می توان نام برد که هم به شکل مستقیم در استادیوم ها و هم به شکل غیرمستقیم در منازل از آن بهره مند می شوند.
در خصوص تأثیرات فرهنگی می توان گفت که اصلاً باشگاه های فوتبال در کشور ما برنامه ای در این زمینه ندارند. فقط در برخی مواقع، آن هم به شکل کاملاً زودگذر درباره مسائل فرهنگی اقداماتی را انجام می دهند. البته شاید باشگاه ها هم برای خود دلایلی داشته باشند و به علت نبود امکانات نتوانند خیلی در فضای فرهنگی مانور بدهند.
وی، تصریح کرد: فوتبال در کشور ما و به خصوص در باشگاه ها خیلی برنامه محور نیستند و اغلب اشخاص تعیین کننده بسیاری از امورات در باشگاه ها هستند. تا وقتی صحبت از فرهنگ می شود، باشگاه ها مدعی می شوند که مراسم مذهبی می گیرند و در کارهای خیر شرکت می کنند. گرفتن مراسم مذهبی و آن هم در ایام خاص وظیفه ما مسلمانان و به خصوص شیعیان است؛ اما سوال من این است که در مورد تغییر رفتار تماشاگران یا رفتارهای نامناسب در فوتبال چه کاری انجام داده ایم.
دکتر مقدس، به مقایسه مسابقات داخلی در کشورمان و کشورهای اروپایی پرداخت و گفت: وقتی به مسابقات فوتبال به خصوص در قاره اروپا نگاه می کنیم، می بینیم که تیم ها با پرچم بازی جوانمردانه وارد زمین می شوند؛ 90 دقیقه روبروی هم می جنگند؛ در نهایت بعد از بازی از هم دلجویی می کنند؛ تماشاگران هم از این صحنه لذت می برند. تماشاگرانی که تیمشان باخته است؛ باز هم در استادیوم می ایستند و از تیمشان حمایت می کنند.
متأسفانه در کشور ما فقط تا قبل از سوت آغاز بازی همه چیز خوب است. از دقیقه یک بازیکنان و مربیان به داور معترض هستند و تا بعد از بازی این شرایط ادامه دارد. وقتی تماشاچی چنین صحنه هایی را می بیند؛ او هم شروع می کند به رفتارهای ناپسندانه، احتمالی و معترضانه.
وی، در پایان افزود: تا زمانیکه شرایط استادیوم ها از لحاظ فیزیکی و ساختاری درست نشود و باور نداشته باشیم با داشتن برنامه می توانیم بسیاری از مشکلات را شناسایی و حل کنیم؛ نمی توانیم بگوییم در حوزه فرهنگ سازی و تغییر رفتارهای نامناسب موفق هستیم. لیگ هجدهم با تمام فراز و نشیب هایش تمام شد؛ اما به نظر من خیلی نتوانسته ایم در جامعه هدف خودمان اثرگذار باشیم.
برنامه ورزش و جامعه، با اجرای درخشنده، شنبه هر هفته ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه