از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده مديريت ورزشي

تفاوت مدیریت ورزشی در ایران و جهان

برنامه "دانشكده مدیریت ورزشی" چهارشنبه 26 تیر، با حضور دكتر محمد احسانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، به تشریح تاریخچه و مفهوم مدیریت ورزشی اختصاص داشت.

1398/04/26
17:26

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر محمد احسانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، در تشریح مفهوم كلی مدیریت ورزش اظهار داشت: مدیریت ورزش، امروزه یك مدیریت علمی و عقلانی است كه در دنیا عمر طولانی ندارد. كارهای مدیریتی همیشه در تمام دنیا وجود داشته است؛ اما به طور رسمی و دانشگاهی كه كاربردی باشد، از سال 1966 اتفاق افتاد. در سال 1957 والترامالی كه مالك لس آنجلس داجرز آمریكا بود به دانشگاه اوهایو نامه ای نوشت و عنوان كرد من برای تأسیسات ورزشی ام مدیرانی می خواهم كه كارآزموده و دوره دیده باشند. بعد از گذشت حدود 9 سال، اولین مرتبه در دانشگاه اوهایو به صورت رسمی و آكادمیك كارشناسی مدیریت ورزشی برنامه ریزی و اجرا شد.

وی، ادامه داد: با وضعیتی كه ورزش در طول این چند دهه پیدا كرد، سرعت كار زیاد شد و اكنون در بخش های مدیریت ورزش تخصص های بسیار ویژه داریم. خوشبختانه رشته های مدیریت ورزشی در كشور ما هم توسعه یافته و همچنان رو به پیشرفت است؛ اما اینكه از نظر توسعه كیفی تا چه حد موفق بوده ایم و در اجرا توانستیم از این افراد استفاده كنیم، بحث دیگری است.

دكتر احسانی، به تخصص های لازم یك مدیر ورزشی اشاره كرد و گفت: جنبه های مدیریت علمی پیچیدگی های زیادی دارد. اینكه مدیر با رشته ورزشی حوزه فعالیت خود آشنایی داشته باشد، خیلی خوب است؛ اما بحث مدیریت علمی امروزه سازماندهی، بازاریابی، برنامه ریزی، بودجه بندی، نظارت و ارزشیابی است. اگر مدیری نسبت به این مسائل آگاهی نداشته باشد، نمی تواند در كار خود موفق عمل كند؛ زیرا امروزه مدیریت در مفهوم كلان، علمی و عقلانی است و مدیریت ورزش هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی، در مقاسیه شیوه مدیریت ورزشی در كشورمان با دیگر كشورهای دنیا عنوان كرد: ما یك سری سازمان های رسمی یا دولتی و یك سری سازمان های غیررسمی و خصوصی داریم كه مدیران همه این سازمان ها با هم متفاوت هستند. متأسفانه ما در كشورمان شرایط احرازی برای مدیران نداریم. ورزش ما تقریباً كاملاً دولتی است و به همین دلیل در نحوه اجرا و اداره آن سلیقه زیاد است و به جای حرفه، پول نقش مهمی ایفا می كند. قانون فیفا است كه یك فرد نمی تواند در دو باشگاه فعالیت داشته باشد؛ اما در كشور ما این اتفاق می افتد؛ در حالیكه در هیچ جای دنیا چنین مسائلی وجود ندارد.

برنامه دانشكده مدیریت ورزشی، با اجرای زمانی، چهارشنبه ها، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده مدیریت ورزشی