از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده مديريت ورزشي

مقایسه سیاست های ورزشی ایران با دیگر كشورها

برنامه "دانشكده مدیریت ورزشی" چهارشنبه 29 خرداد، با حضور دكتر افشار هنرور، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، به بررسی سیاست های كشورهای مختلف در حوزه ورزش اختصاص داشت.

1398/04/01
08:38

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر افشار هنرور، دكترای مدیریت ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در مقایسه سیاست های ورزشی كشورهای مختلف اظهار داشت: كشورها در حوزه ورزش سیاست های مختلفی دارند. در كشور چین پرورش گلخانه ای همچنان وجود دارد. این كشور كه متد استعدادیابی مشخصی را اجرا می كند، افرادی كه حس كند استعدادی دارند را در قالب مشخصی پرورش می دهد تا به نتایج خوبی برسد. كشور هند اینگونه نیست و در حوزه ورزش خیلی پیش افتاده نیست و بیشتر در بدمینتون و كریكت خوب عمل می كند. بخشی از این اتفاق به سیاست ها و اینكه آن كشورها برنامه ای برای این كار دارند یا خیر، برمی گردد؛ اما بخش مهمی كه در بسیاری از كشورهای دنیا از جمله چین اتفاق افتاده، توسعه اقتصادی است.
كشور چین سالهاست كه در حوزه اقتصادی خوب عمل می كند و در حال حاضر به رقیبی برای آمریكا بدل شده است. این اقتصاد است كه می تواند پشتوانه مالی خوبی برای ورزشكارانش فراهم كند. در حال حاضر كشور چین در مقطعی قرار دارد كه از اقتصاد برای توسعه ورزش استفاده می كند و همزمان از توسعه ورزش اهداف اقتصادی دارد.
وی، تصریح كرد: بنده شخصاً كار هیچ یك از این دو كشور را نمی پسندم. من كار كشور حوزه اسكاندیناوی را بیشتر می پسندم. ورزش قرار نیست كه سیاسی شود؛ حتی خیلی مناسب نیست به عنوان ابزاری برای اقتصاد به آن نگاه شود. اولین هدف ورزش، سلامتی، بهبود قابلیت های جسمانی و كاهش جرم و جنایت است. به هر حال جوانان برای اینكه وارد بعضی فعالیت ها نشوند، نیاز به سرگرمی هایی دارند كه بهترین آنها ورزش است.
دكتر افشار، در مقابل این گفته كه ما در ورزشمان قهرمانی و مدال را ویترین نگاه می كنیم و سعی می كنیم اگر المپیك و مسابقه مهم دیگری اعزام می شویم، نفراتی كه اعزام می كنیم، مدال كسب كنند و بالاتر از كشورهای پیشرفته قرار بگیریم تا بگوییم حداقل از لحاظ بصری از بسیاری كشورها بالاتر هستیم، بیان كرد: همه این موارد ناشی از نگاه غیرعلمی و غیر متخصص محوری است كه در كشورمان وجود دارد. نگاهی كه در مواقعی به بیراهه می رود. ما سعی می كنیم ورزشمان را در سطح برون مرزی طوری نشان دهیم كه گویا عقبه خیلی خوبی در داخل كشورمان داریم، در حالیكه اصلاً اینطور نیست.
برنامه دانشكده مدیریت ورزشی، با اجرای سبحان اكرامی، كاری از گروه ورزش و جامعه، روزهای چهارشنبه ساعت 11:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده مدیریت ورزشی