دانشکده مدیریت ورزشی پنج شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده مديريت ورزشي

مقایسه سیاست های ورزشی ایران با دیگر کشورها

برنامه "دانشکده مدیریت ورزشی" چهارشنبه 29 خرداد، با حضور دکتر افشار هنرور، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، به بررسی سیاست های کشورهای مختلف در حوزه ورزش اختصاص داشت.

1398/04/01
08:38

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر افشار هنرور، دکترای مدیریت ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در مقایسه سیاست های ورزشی کشورهای مختلف اظهار داشت: کشورها در حوزه ورزش سیاست های مختلفی دارند. در کشور چین پرورش گلخانه ای همچنان وجود دارد. این کشور که متد استعدادیابی مشخصی را اجرا می کند، افرادی که حس کند استعدادی دارند را در قالب مشخصی پرورش می دهد تا به نتایج خوبی برسد. کشور هند اینگونه نیست و در حوزه ورزش خیلی پیش افتاده نیست و بیشتر در بدمینتون و کریکت خوب عمل می کند. بخشی از این اتفاق به سیاست ها و اینکه آن کشورها برنامه ای برای این کار دارند یا خیر، برمی گردد؛ اما بخش مهمی که در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله چین اتفاق افتاده، توسعه اقتصادی است.
کشور چین سالهاست که در حوزه اقتصادی خوب عمل می کند و در حال حاضر به رقیبی برای آمریکا بدل شده است. این اقتصاد است که می تواند پشتوانه مالی خوبی برای ورزشکارانش فراهم کند. در حال حاضر کشور چین در مقطعی قرار دارد که از اقتصاد برای توسعه ورزش استفاده می کند و همزمان از توسعه ورزش اهداف اقتصادی دارد.
وی، تصریح کرد: بنده شخصاً کار هیچ یک از این دو کشور را نمی پسندم. من کار کشور حوزه اسکاندیناوی را بیشتر می پسندم. ورزش قرار نیست که سیاسی شود؛ حتی خیلی مناسب نیست به عنوان ابزاری برای اقتصاد به آن نگاه شود. اولین هدف ورزش، سلامتی، بهبود قابلیت های جسمانی و کاهش جرم و جنایت است. به هر حال جوانان برای اینکه وارد بعضی فعالیت ها نشوند، نیاز به سرگرمی هایی دارند که بهترین آنها ورزش است.
دکتر افشار، در مقابل این گفته که ما در ورزشمان قهرمانی و مدال را ویترین نگاه می کنیم و سعی می کنیم اگر المپیک و مسابقه مهم دیگری اعزام می شویم، نفراتی که اعزام می کنیم، مدال کسب کنند و بالاتر از کشورهای پیشرفته قرار بگیریم تا بگوییم حداقل از لحاظ بصری از بسیاری کشورها بالاتر هستیم، بیان کرد: همه این موارد ناشی از نگاه غیرعلمی و غیر متخصص محوری است که در کشورمان وجود دارد. نگاهی که در مواقعی به بیراهه می رود. ما سعی می کنیم ورزشمان را در سطح برون مرزی طوری نشان دهیم که گویا عقبه خیلی خوبی در داخل کشورمان داریم، در حالیکه اصلاً اینطور نیست.
برنامه دانشکده مدیریت ورزشی، با اجرای سبحان اکرامی، کاری از گروه ورزش و جامعه، روزهای چهارشنبه ساعت 11:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده مدیریت ورزشی