دانشکده مدیریت ورزشی پنج شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده مديريت ورزشي

مقایسه نرخ مشارکت ورزشی در کشورهای مختلف

برنامه "دانشکده مدیریت ورزشی" چهارشنبه 22 خرداد، با حضور دکتر افشار هنرور، دکترای مدیریت ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، به موضوع مشارکت در فعالیت ورزشی و نخبه یابی اختصاص داشت.

1398/03/25
07:59به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر افشار هنرور، دکترای مدیریت ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در مقایسه نرخ پرداختن به فعالیت ورزشی در کشورهای مختلف اظهار کرد: در کشورهای اروپایی نرخ پرداختن به ورزش توسط مردم نرخ بالایی است و عموماً میانگین بالای 50 درصد است؛ بدین معنی که بیش از 50 درصد شهروندان اروپا فعالیت ورزشی دارند. میزان مشارکت در ورزش مردم کشورهایی مثل سوئد، فنلاند و نروژ به طرز عجیبی بالاست. جالب اینجاست این چند کشوری که نرخ مشارکتشان در فعالیت ورزشی و ورزش همگانی خیلی بالاست، مقام های چندانی در سطح المپیک بدست نمی آورند. مقام های کشور ایران از بعضی از این کشورها حتی بالاتر هم است.
در سوی دیگر کشوری را داریم که تقریباً می توان گفت تنها کشور دنیاست که پرورش گلخانه ای به آن صورت ندارد و در المپیک و مسابقات جهانی مدالهای خوبی کسب می کند و آن آمریکاست. این کشور به ندرت افرادی را پیدا می کند و صرفاً روی آنها سرمایه گذاری می کند. سیستم ورزش کشورشان به قدری توسعه یافته و گسترده است و در آن هزینه انجام می شود که به خودی خود قهرمانان زیادی پرورش پیدا می کنند.
کشور اسکاندیناوی خیلی دنبال ویترین شدن در سطح دنیا نیست و فقط می خواهد مردمانش سالم باشند و هزینه های درمان کاهش پیدا کند؛ به همین جهت خیلی در حوزه ورزش قهرمانی سرمایه گذاری نمی کند.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا در مدیریت ورزش مانند دیگر حوزه ها باید نخبه یابی کنیم یا نخبه ها مشخص هستند، اظهار داشت: بهتر است سطح فعالیت ها و ساختارمان به سمتی پیش برود که نخبگان خودشان مسیر فعالیتشان را در مجموعه و سیستم پیدا کنند. وقتی فرد نخبه وارد یک سیستم بیمار می شود، انتظار داریم به مرور این سیستم را اصلاح کند؛ اما تعداد چنین افرادی در درون سیستم آنقدر کم هستند که معمولاً پس رانده می شوند. عموماً نخبگان هم راه های بهتری برای کسب درآمد سراغ دارند که خیلی نیاز نیست برای مقوله مدیریت بجنگند.
دکتر هنرور، در پایان عنوان کرد: ما نیاز داریم که قوانین و ساختارهای کشورمان عوض شود. لازم است در سطح کلان کشور تغییراتی را داشته باشیم. ورزش، حوزه ای مجزا از سایر حوزه ها نیست که بگوییم فعالیتمان را به گونه ای پیش ببریم که فقط ورزش درست شود.
برنامه دانشکده مدیریت ورزشی، با اجرای سبحان اکرامی، کاری از گروه ورزش و جامعه، روزهای چهارشنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده مدیریت ورزشی