از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده مديريت ورزشي

مقایسه نرخ مشاركت ورزشی در كشورهای مختلف

برنامه "دانشكده مدیریت ورزشی" چهارشنبه 22 خرداد، با حضور دكتر افشار هنرور، دكترای مدیریت ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، به موضوع مشاركت در فعالیت ورزشی و نخبه یابی اختصاص داشت.

1398/03/25
07:59به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر افشار هنرور، دكترای مدیریت ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در مقایسه نرخ پرداختن به فعالیت ورزشی در كشورهای مختلف اظهار كرد: در كشورهای اروپایی نرخ پرداختن به ورزش توسط مردم نرخ بالایی است و عموماً میانگین بالای 50 درصد است؛ بدین معنی كه بیش از 50 درصد شهروندان اروپا فعالیت ورزشی دارند. میزان مشاركت در ورزش مردم كشورهایی مثل سوئد، فنلاند و نروژ به طرز عجیبی بالاست. جالب اینجاست این چند كشوری كه نرخ مشاركتشان در فعالیت ورزشی و ورزش همگانی خیلی بالاست، مقام های چندانی در سطح المپیك بدست نمی آورند. مقام های كشور ایران از بعضی از این كشورها حتی بالاتر هم است.
در سوی دیگر كشوری را داریم كه تقریباً می توان گفت تنها كشور دنیاست كه پرورش گلخانه ای به آن صورت ندارد و در المپیك و مسابقات جهانی مدالهای خوبی كسب می كند و آن آمریكاست. این كشور به ندرت افرادی را پیدا می كند و صرفاً روی آنها سرمایه گذاری می كند. سیستم ورزش كشورشان به قدری توسعه یافته و گسترده است و در آن هزینه انجام می شود كه به خودی خود قهرمانان زیادی پرورش پیدا می كنند.
كشور اسكاندیناوی خیلی دنبال ویترین شدن در سطح دنیا نیست و فقط می خواهد مردمانش سالم باشند و هزینه های درمان كاهش پیدا كند؛ به همین جهت خیلی در حوزه ورزش قهرمانی سرمایه گذاری نمی كند.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا در مدیریت ورزش مانند دیگر حوزه ها باید نخبه یابی كنیم یا نخبه ها مشخص هستند، اظهار داشت: بهتر است سطح فعالیت ها و ساختارمان به سمتی پیش برود كه نخبگان خودشان مسیر فعالیتشان را در مجموعه و سیستم پیدا كنند. وقتی فرد نخبه وارد یك سیستم بیمار می شود، انتظار داریم به مرور این سیستم را اصلاح كند؛ اما تعداد چنین افرادی در درون سیستم آنقدر كم هستند كه معمولاً پس رانده می شوند. عموماً نخبگان هم راه های بهتری برای كسب درآمد سراغ دارند كه خیلی نیاز نیست برای مقوله مدیریت بجنگند.
دكتر هنرور، در پایان عنوان كرد: ما نیاز داریم كه قوانین و ساختارهای كشورمان عوض شود. لازم است در سطح كلان كشور تغییراتی را داشته باشیم. ورزش، حوزه ای مجزا از سایر حوزه ها نیست كه بگوییم فعالیتمان را به گونه ای پیش ببریم كه فقط ورزش درست شود.
برنامه دانشكده مدیریت ورزشی، با اجرای سبحان اكرامی، كاری از گروه ورزش و جامعه، روزهای چهارشنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده مدیریت ورزشی